Zwalczanie chorób grzybowych

Choroby grzybowe wśród warzyw zwalcza się, stosując zasadę „klin klinem”. Z porażonych chorobą grzybową roślin sporządza się preparaty, którymi spryskuje się inne chore rośliny. Przykładem skuteczności tej metody są antybiotyki.

I tak zarazę ziemniaczaną na pomidorach zwalcza się preparatem z chorych roślin wymieszanym z preparatem z pokrzyw i wyciągiem czosnkowym.

W wypadku mączniaka należy najpierw sprawdzić, czy odpowiednia jest zawartość potasu w glebie. Jego niedobór jest bowiem często przyczyną wystąpienia choroby.

Przeciwko mączniakowi stosuje się także wywar ze skrzypu polnego, opryskując nim rośliny wielokrotnie w sześciodniowych odstępach. Do przygotowania 151 preparatu potrzebne jest 300 g suszonego skrzypu, który wrzuca się do wody i gotuje przez 15 minut. Rośliny opryskuje się w dni słoneczne.

Podobnie działa wyciąg z ciemnobrązowych łusek cebuli. Na 1 litr deszczówki potrzeba 100 g łusek. Zalewa się je i pozostawia na kilka dni, aby roztwór naciągnął. Można go również używać do opryskiwania roślin pokojowych.

Rozwój mączniaka hamuje ściółkowanie międzyrzędzi truskawek, ogórków, ziemniaków, pomidorów, papryki, marchwi liśćmi paproci (najlepiej orliczki). Paproć zawiera dużo potasu i – podobnie jak gnojówka – przyspiesza wzrost roślin.

Do opryskiwania używa się wyciągu z paproci sporządzanego według następującej receptury: w zamkniętym pojemniku (nie metalowym!) należy zalać pięcioma litrami wody około 50 g suszu z paproci i zostawić na 24 godziny. Roztworem rozcieńczonym w stosunku 1:10 opryskiwać rośliny co 6 dni.

W wypadku zmęczenia gleby zalecane jest wysianie gorczycy białej jako przedplonu. Jej głęboko sięgające korzenie wydzielają zabójczo działający na grzyby olejek gorczyczny. Roślina ta rozwija się bardzo szybko. Należy ją ściąć tuż przed kwitnięciem, po czym wysiewa się w tym samym miejscu aksamitki (Tagetes), które również zapobiegają zmęczeniu gleby, ponieważ wydzielają substancje podobne w działaniu do olejku gorczycznego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *