Wysiew warzyw cebulowych w kwietniu

Czosnek jest odporny na mróz. Może być sadzony we wrześniu lub październiku. Żeby jednak wykluczyć ewentualność jego przemarznięcia, przykrywa się grządkę gałęziami. Rośliny sadzone jesienią można zbierać już wiosną. Czosnek sadzi się w rozstawie 10×20 cm, na głębokości około 4 cm.

Ogrodnicy z doświadczeniem sadzą czosnek w pobliżu róż i drzew owocowych, aby ochronić je przed nornicami. Poza tym czosnek oddziałuje korzystnie na rozwój roślin znajdujących się w jego otoczeniu.

Cebula drzewiasta (wielopiętrowa) jest odmianą botaniczną cebuli siedmiolatki. Wykorzystuje się tylko jej szczypior. Cebulki powietrzne zbiera się jedynie do rozmnożenia.

Cebula perłowa (rokambuł, czosnek wężowy) wytwarza wiele drobnych cebulek przy cebulkach matecznych, zwłaszcza gdy uniemożliwi się roślinom wykształcenie kwiatów. Cebulki sadzi się w rowkach oddalonych od siebie o 15 cm. Rośliny bardzo się rozrastają.

Przy zbiorze warto pamiętać o sortowaniu cebulek: mniejsze przeznacza się na marynaty i do bezpośredniego spożycia, największe służą do rozmnażania.

Szalotkę (czosnek askaloński) sadzi się na głębokości 5 cm w rozstawie 20×20 cm. Zbiera się ją od lipca. Szalotka jest chętniej uprawiana niż kartoflanka, lepiej się przechowuje i ma delikatniejszy smak.

Szczypiorek rozmnaża się przez podział kępek. Roślinę dzieli się szpadlem na 4 części, po czym każdą sadzi osobno. Zimą szczypiorek można uprawiać w skrzynce na oknie. W tym celu jeszcze jesienią wykopuje się kępkę i pozostawia, aby nieco przemarzła. Następnie dzieli się ją i sadzi w skrzynce. Na ciepłym parapecie okiennym szczypiorek rośnie bardzo szybko. Przy zbiorze należy uważać, aby nie uszkodzić nasady pędów, gdyż zbyt mocno przycięte mogłyby już więcej nie odrosnąć.

Kartoflankę sadzi się płytko w rozstawie 8×30 cm. Przechowuje się ona gorzej niż dymka. Kartoflanka zbierana przed zaschnięciem szczypioru jest bardzo ceniona ze względu na smak.

Siedmiolatka (czosnek dęty) tak jak szczypiorek tworzy kępki. U nasady pędów nie wytwarza cebulek, tylko pnie pozorne. Zaczyna się rozwijać jeszcze podczas łagodnej zimy, dając pierwszy szczypior z ogrodu. Siedmiolatkę rozmnaża się w kwietniu przez podział kępek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *