Zwyczajowo zwany: lnianka, rydz, lennica
Lnicznik siewny to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Rośnie dziko w Azji i Europie. Niegdyś uprawiany jako roślina oleista. We florze Polski jest archeofitem, niezbyt pospolicie występuje na całym niżu.
Roślina jednoroczna, przeważnie jara, Siedliska ruderalne i pola uprawne (chwast).
Lnicznik siewny to roślina trująca.
- Roślina naga, lub owłosiona gwizadkowatymi włoskami (co najwyżej z niewielką domieszką włosków prostych).
Pokrój
-
Kwiaty
- Mają 4-działkowy kielich, 4-płatkową żółtawobiałą koronę, 6 pręcików i 1 słupek. Tworzą grono na szczycie pędu.
- Wzniesiona, prosta, cienka, o wysokości przeważnie 30-70 (100) cm, nierozgałęziająca się.
Łodyga
- Ulistnienie skrętoległe. Liście siedzące, zazwyczaj całobrzegie, czasami z rzadka i płytko ząbkowane.
Liście
- Wielonasienna spłaszczona łuszczynka szerokości 3,5-5,5 mm, o silnie wydętych klapach.
Owoc
Zastosowanie
Roślina lecznicza
Olej z nasion lnicznika zawiera wyjątkowo dużo (do 45%) kwasów tłuszczowych omega-3, co jest niespotykane wśród roślin. Jest także bogaty w antyoksydanty, co przekłada się na długi okres ważności i odporność na jełczenie. Te względy powodują że może on znaleźć szersze zastosowanie do celów spożywczych w przyszłości.
W przeszłości tłoczono z niego olej rydzowy, wykorzystywany także do celów spożywczych; to zastosowanie utrwalone zostało w powiedzeniu „lepszy rydz niż nic”, mającym oznaczać, że w ubogim gospodarstwie, w którym brakować mogło tłuszczu zwierzęcego („omasty”) zastąpić go można było stosunkowo łatwo dostępnym i tanim olejem roślinnym, np. rydzowym.
Roślina uprawna
Badania archeologiczne wskazują, że była uprawiana w Europie już co najmniej 3000 lat temu. Ma wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (35-45% to kwas ?-linolenowy, a 15-20% Kwas linolowy).
Nasiona są dobrą paszą dla drobiu.
Z jej nasion otrzymuje się olej zwany niemieckim olejem sezamowym. Używa się go do wytwarzania mydła, do opału, czasami do celów spożywczych. Zaawansowane są badania nad wykorzystaniem oleju z lnicznika jako paliwa do silników spalinowych.