Kanianka pospolita

Kanianka pospolita to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny powojowatych(Convolvulaceae). Występuje w Europie, w północnej Afryce (Algieria) oraz na rozległych obszarach Azji znajdujących się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Gatunek rozpowszechniony także w Polsce, od nizin po tereny górskie.

Jest to roślina trująca.

Roślina pasożytnicza, będąca pasożytem całkowitym roślin. Rośnie zwłaszcza na pokrzywie,chmielu, koniczynie, ziemniakach i wierzbie.

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Senecion fluviatilis i Ass. Cuscuto-Calystegietum.

Kwiaty

Na krótkich szypułkach, zebrane w gęste, kilkukwiatowe pęczki. Mają różowy kolor, walcowatą koronę na szczycie rozdętą, ząbki tępe. Słupek o 2 szyjkach i nitkowatych znamionach, pręciki nie wystające z rurki korony. W gardzieli korony znajdują się przylegające do niej dwudzielne łuseczki o wąskich, podługowatych, 2- do 3-zębnych łatkach. Łuseczki te są wzniesione i wyrastają nieco w bok od nasady pręcików.

Łodyga

Czerwona, rozgałęziająca się, dość cienka, pnąca się,osiągającą długość około 1 m. Kwiaty zebrane w kłębki o średnicy około 10?15 mm. Korona kwiatów jest 4 krotna, czerwonawa, rzadziej biała lub żółta.

Owoc

Kulistawa, otwierająca się wieczkiem torebka o długości do 3 mm. Zawiera dość duże nasiona (1?1,2 mm długości).

 

Kanianka pospolita

Kanianka pospolita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *