Blekot pospolity

Blekot pospolity jest gatunkiem rośliny należący do rodziny selerowatych. Zwyczajowe nazwy: szaleń, psia pietruszka. Występuje w całej prawie Europie, a także na Kaukazie i w Azji Zachodniej. W Polsce jest pospolity, aż po niższe położenia górskie.

Jest rośliną jednoroczną. Rośnie na przydrożach, przychaciach i na polach uprawnych, jako chwast. Roślina azotolubna, wapieniolubna iwskaźnikowa gleb wapiennych. Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są przedprątne lub równoczesne, owadopylne lub samopylne.

Blekot pospolity jest rośliną trującą. Ziele i kłącze zawierają toksyczne związki chemiczne, ? koniinę i cynapinę, a także flawonoidy (kemferol, rutyna), kwas mrówkowy,kwas masłowy. Bardziej toksyczna z nich koniina powoduje silne podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, w większych dawkach powoduje paraliż współczulnego układu nerwowego. Objawami zatrucia są: brak apetytu, drgawki, rozszerzenie źrenic, zaburzenia równowagi, paraliż, śmierć. U świni obserwowano krwotok z płuc i silną biegunkę. Roślina ta ma gorzki i piekący smak, można jednak pomylić jej liście z podobnymi liśćmi (nać) pietruszki ? blekot bowiem często rośnie w uprawach rolniczych jako chwast. Zwierzęta rzadko ulegają zatruciu tą rośliną, omijają ją bowiem ze względu na jej zapach i piekący smak.

Łodyga

Naga, pusta w środku (dęta), delikatnie kreskowana, osiągająca wysokość 10?50 cm. W górnej części rozgałęzia się.

Kwiaty

Drobne kwiatki zebrane w kwiatostan typu baldach złożony. Pokryw nie ma, lub co najwyżej jednolistna, pokrywki dłuższe od baldaszka, równowąskie i odgięte. Płatki korony górą białe, dołem zielonawe, 5 pręcików, słupek 2-krotny, dolny.

Liście

Nagie, spodem błyszczące, 2 ? 3-krotnie pierzaste, trójkątne, przy czym ostatnie odcinki jajowatolancetowate. Wyrastają skrętolegle na łodydze.

Owoc

Rozłupki o długości 3?5 mm, występujące po dwie na jednej szypułce. Ich powierzchnia jest żebrowana równej wysokości i grubości żebrami.

Zastosowanie

Roślina lecznicza

Blekot pospolity dawniej był używany w medycynie ludowej. Konieczne jest stosowanie zawsze za wiedzą i zgodą lekarza. Leczenie się na własną rękę może grozić nawet śmiercią.

Surowiec: ziele. Zawiera m.in.: olejek eteryczny, alkaloidy koniina i cynapina, obecna jest też: narcyzyna, rutyna i kempferol.

Działanie i zastosowanie: blekot przejawia działanie przeciwbólowe, przeciwskurczowe i słabo uspokajające.

Blekot pospolity

Blekot pospolity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *