Hoja piękna

Hoja piękna, często nazywana woskownicą, uprawiana jest w Polsce jako roślina doniczkowa. Pnącze tej rośliny odznacza się powolnym wzrostem. Osiąga 30 cm wysokości i 20 cm szerokości. W ciągu roku jej pędy przyrastają tylko 12-15 cm.

Liście są małe, o długości ok. 2-3 cm, mięsiste, błyszczące, wyrastające parami po dwa. Mają jajowaty kształt, na końcu zaostrzone.
Kwiaty są zebrane po 12-15 w kwiatostany. Mają gwiazdkowaty kształt, kolor biały z czerwonym środkiem. Kwitnie bardzo obficie i przez całe lato. Podczas kwitnienia kwiaty wydzielają mdły i dość wyraźny zapach oraz kropelki lepkiej, podobnej do miodu cieczy.

Hoja piękna Potrzebuje dobrego oświetlenia, ale bezpośrednie słońce może oparzyć jej liście. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C, latem nie powinna przekroczyć 24°C. Nie lubi nadmiaru wody. Wymaga spryskiwania, źle toleruje przeciągi. Jako podłoże najlepsza jest ziemia gliniasta, wymagany jest dobry drenaż doniczki.

Najlepiej posadzić ją w większej doniczce, tak by nie trzeba było jej później przesadzać. W czasie upałów należy podlewać (tylko deszczówką) raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. W lecie co 3-4 tygodnie należy nawozić płynnym nawozem. Liście powinny być czyszczone z kurzu ? albo poprzez spryskiwanie wodą, albo (jeśli  to nie pomaga) poprzez delikatne wycieranie wilgotną szmatką.

Hoja piękna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *