Cytryniec chiński

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to gatunek dwupiennego, ozdobnego pnącza z rodziny cytryńcowatych. W stanie naturalnym występuje w górskich lasach i dolinach rzek Dalekiego Wschodu.  Rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Roślina ta jest  mało wytrzymała na suszę, lubi stanowiska widne.

Łodyga cytryńca chińskiego jest elastyczna i oplata pnie drzew. Dorasta od 10 m do 15 m, o średnicy od 1 cm do 1,5 cm.
Liście – ogonkowe, ułożone w pęczkach. Eliptyczne lub odwrotnie jajowate, o długości 10 cm i szerokości 5 cm. Brzeg mają drobnoząbkowany, nasada jest klinowata. Na końcu są zaostrzone, po roztarciu przyjemnie pachną .
Kwiaty cytryńca chińskiego są rozdzielnopłciowe, mają średnicę ok. 2 cm, zwisają na długich szypułkach. Mają miły zapach, są koloru białego lub kremowego, a w okresie przekwitania – różowego. Kwitną od maja do czerwca.
Owoce – kłosowata kiść złożona z od 10 do 40 kulistych, soczystych, szkarłatnoczerwonych jagód o średnicy do 1 cm, które zawierają jedno lub dwa nasiona oraz witaminę C i E.  Po spożyciu zwiększają zdolności do pracy umysłowej i fizycznej, usuwają zmęczenie oraz poprawiają ostrość widzenia w ciemności.

Cytryniec chiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *