Zroślicha stopowcowa

Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum) jest gatunkiem rośliny z rodziny obrazkowatych.

Roślina ta pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej, a także północnych rejonów Ameryki Południowej. Jest uprawiana jako roślina ozdobna. W swoim naturalnym środowisku jest to kilkumetrowej długości pnącze, które wspina się po pniach drzew tropikalnej dżungli oraz czepiające się ich korzeniami. Odmiany, które są uprawiane w mieszkaniach osiągają wysokość do około 1,5 m. W ciągu roku w mieszkaniu zroślicha przyrasta około 30 cm oraz wytwarza 6?7 liści. Liście tej rośliny są pojedyncze, długoogonkowe i zazwyczaj strzałkowate. Zazwyczaj osiągają do 30 cm długości . U dziko rosnącej formy tego gatunku liście są ciemnozielone, bez wybarwień. Uprawiane odmiany mają liście w różnych odcieniach zieleni. Często są one jasnozielone ( zazwyczaj z różnego rodzaju jaśniejszymi wybarwieniami). Liście stanowią główne walory ozdobne zroślichy stopowcowej. Kwiaty tej rośliny są drobne, zielonkawe i zebrane w kolbę okrytą purpurowo-czerwoną pochwą. Uprawiane w mieszkaniu odmiany zroślichy nie zakwitają (jedynie czasami zdarza się to starszym i dobrze pielęgnowanym roślinom).

Zroślicha stopowcowa, jako pnącze, wymaga jakiejś podpory. Ziemia powinna być próchniczna – systematycznie podlewana. Rośliny o jasnych liściach z wybarwieniami wymagają dobrze oświetlonego miejsca, zaś te z ciemnozielonymi liśćmi mogą rosnąć w miejscu mniej oświetlonym. Latem temperatura nie powinna przekraczać 24°C, zaś zimą nie powinna być niższa od 15°C. Roślina ta wymaga wilgotnego powietrza.

Latem roślinę tę należy podlewać obficie 2?3 razy w tygodniu, zaś zimą należy do robić dużo rzadziej. Do podlewania używać miękkiej wody o temperaturze pokojowej. W celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności doniczkę z rośliną należy ustawić w większym pojemniku ze stale wilgotnym torfem. Ponadto należy codziennie spryskiwać roślinę wodą. Zakurzone liście trzeba przecierać wilgotną szmatką. Latem można podać roślinie słabą dawką nawozów wieloskładnikowych rozpuszczonych w wodzie. Jeżeli po kilku latach uprawy zroślicha stanie się nieładna, można ją przyciąć na wysokości około 20 cm (wówczas wypuści nowe pędy). Roślinę tę przesadza się rzadko – jedynie w razie konieczności. Podczas prac przy tej roślinie należy zachować ostrożność – sok ma własności parzące (powoduje pieczenie oraz działa drażniąco na skórę).

Rozmnażanie tej rośliny odbywa się przez sadzonki lub przez odkłady. Ukorzenianie sadzonki z wykorzystaniem ukorzeniacza wykonuje się w mnożarce przy temperaturze 18°C. Najłatwiej przyjmują się sadzonki z wierzchołków pędów.

Zroślicha stopowcowa

Zroślicha stopowcowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *