Tłustosz

Pułapki (liście) tłustosza nie są takie spektakularne jak w przypadku innych roślin mięsożernych, za to wykształca on długie kwiaty, które kwitną przez wiele miesięcy. Pośród innych roślin owadożernych cieszą się tłustosze opinią idealnych dla początkujących, ponieważ zadowalają się one mniejszą ilością światła, bardziej suchym powietrzem, a poza tym wytrzymują twardą wodę z kranu. Jeżeli jakiś owad wpadnie na lepkie liście, pozostanie tam unieruchomiony. Pod owadem tworzy się zgrubienie z sokiem trawiennym zwane również przejściowym żołądkiem. Owad zostaje strawiony w kilka dni.

 

Miejsce

 

Tłustosz wymaga jasnego miejsca. Osłoniętego jednak przed ostrym południowym słońcem. Dobrze tolerowane są temperatury pokojowe. Zimą roślina wymaga temperatury ok. 8 do 12°C.

 

Rozmnażanie

 

Sadzonki z zimowych liści.

 

Przesadzanie

 

Gdy konieczne – w lutym-marcu.

 

Nawożenie

 

Bardzo słabe. Jeżeli roślina ma dostatecznie dużo owadów, co ma miejsce latem, wystarczy. Dodatkowe nawożenie nie jest konieczne.

 

Podlewanie

 

Ważna jest dobra wilgotność podłoża. Rośliny oczekują mokrych ?stóp”. Gdy pojawi się sukulentowa zimowa rozeta, podlewać mniej. Należy stosować w miarę możliwości wodę pozbawioną wapnia (deszczówka lub woda destylowana wymieszana z 10% wody z kranu), tolerowana jest jednak woda z wodociągu.

 

Problemy

 

Mszyce, ślimaki, larwy ziemiórki.

 

Ziemia

 

Kwaśne podłoże (ph 3,5 do 4,5) jest podstawą. Najlepiej stosować gotowe podłoże dla roślin owadożemych dostępne w handlu. Dodatki takie jak perlity lub seramis są korzystne.

 Tłustosz
Tłustosz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *