Selenicereus wielokwiatowy, królowa nocy, połczak wielokwiatowy

Przepiękne kwiaty rozkwitają wyłącznie w nocy i giną o wschodzie słońca. W przyrodzie ten zadziwiająco piękny kwiat przyciąga owady poszukujące nektaru w nocy.

Rodzaj Selenicereus, obejmujący około 25 gatunków, rozpowszechniony jest na wyspach Morza Karaibskiego, w Meksyku, Argentynie i Kolumbii. Najpiękniejszym i najbardziej znanym gatunkiem jest Selenicereus grandiflorus zwany „kwiatem jednej nocy”, „królową nocy”. Ogromny, piękny, biały kwiat o średnicy nawet do 20-30 cm, otwiera się tylko w nocy, roztaczając upojny zapach wanilii. Pędy są bardzo cienkie i długie, wymagające podpory. W mieszkaniach, z zasady, czuje się dobrze. Kwiaty pojawiają się na przełomie lata i jesieni. Selenicereus pteranthus, selenicereus nocny zwany także „księżniczka nocy” jest bardzo podobny do „królowej nocy”, jednakże jego kwiaty są bez zapachu, białe z brązowoczerwonymi działkami.

Selenicereus wielokwiatowy
Selenicereus wielokwiatowy

Pielęgnacja i uprawa

Podłoże i przesadzanie

Najlepszym podłożem do przesadzania jest mieszanka ziemi doniczkowej lub substratu torfowego z dodatkiem piasku lub żwiru. Młode rośliny przesadzamy co dwa, a starsze co trzy lata.

Światło i temperatura

W ciągu całego roku roślina wymaga jasnego i ciepłego stanowiska, osłoniętego przed ostrym nasłonecznieniem w godzinach południowych.

Podlewanie i nawożenie

Od marca do sierpnia podlewamy regularnie i do chwili zakwitnięcia często zraszamy. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum. Zasilamy od kwietnia do sierpnia co 10-12 dni pożywką dla kaktusów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *