Sadziec konopiasty

Sadziec konopiasty to gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae Dum.). Rośnie dziko na dużej części Azji, w całej niemal Europie oraz w Algierii i Maroku. W Polsce dość pospolity gatunek rodzimy.

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od lipca do września. Nasiona są rozsiewane przez wiatr (anemochoria). Siedlisko: rośnie nad brzegami wód i rowów, na wilgotnych łąkach oraz na skrajach wilgotnych lasów, w zaroślach i zrębach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla zespołu (Ass.) Calystegio-Eupatorietum i wyróżniający dla związku (All.)Atropion belladonnae. Liczba chromosomów 2n = 20.

Roślina trująca.

Wyróżnia się dwa podgatunki:

  • Eupatorium cannabinum L. subsp. corsicum (Req. ex Loisel.) P.Fourn;
  • Eupatorium cannabinum L. subsp. cannabinum.

Sadziec konopiasty ma właściwości lecznicze.

Łodyga

Prosta, wzniesiona, bruzdowana, wysokości 50-170 cm, górą krótko owłosiona.

Kwiaty

Obupłciowe, rurkowate, cylindryczne, drobne, długości 5-6 mm, szerokości 1,5-2,5 mm, zebrane w 3-7 kwiatowe koszyczki, tworzące gęste baldachogrona. Listki okrywy koszyczka w dwóch lub trzech szeregach, dachówkowato ustawione, błoniasto owłosione, wewnętrzne lancetowate, zewnętrzne jajowato, delikatnie orzęsione. Słupek z podługowatą zalążnią, szyjka głęboko rozwidlona. Korona kwiatu brudnoróżowa, czasem biała, dość głęboka, z pięcioma lejkowatymi ząbkami. Kielich w postaci puchu(pappus), długości 3-5 mm, włoski ustawione w jednym szeregu.

Liście

Naprzeciwległe, dłoniasto trójdzielne, odcinki lancetowate, długości 5-15 cm, szerokości 1-4 cm, zaostrzone, nieregularnie, ostro ząbkowane, dolne krótkoogonkowe, górne niekiedy siedzące.

Owoce

Niełupka barwy czerwonobrunatnej, długości 2-3 mm, szerokości 0,5-1 mm.

Zastosowanie

Ze względu na ładne kwiatostany bywa uprawiany jako rośliny ozdobne. Oprócz formy typowej uprawiane są wyhodowane przez ogrodników bardziej ozdobne kultywary. Jest odporny na mróz (strefy mrozoodporności 5-9). Wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby oraz słonecznego stanowiska. Rozmnaża się z sadzonek wytwarzanych latem, przez wysiew nasion wiosna, lub przez podział jesienią. Po przekwitnięciu obcina się kwiatostany.

Sadziec konopiasty

Sadziec konopiasty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *