Rosiczka

Liście rosiczek z kleistą cieczą na wioskach są czymś wyjątkowym. Sama ciecz nie jest groźna, ma ona jedynie wywoływać refleksy świetlne przyciągające owady, a następnie je zatrzymać. Gdy owad zostanie złapany, liść zwija się w ciągu kilku minut. Wtedy wydzielony zostaje sok trawienny, który trawi owada. Po jednym, dwóch tygodniach liść otwiera się ponownie, znaleźć można na nim tylko niedające się strawić resztki owada, np. chitynowe pancerzyki. Najczęściej oferowanymi gatunkami są D. capensis i D. aliciae. Oba można polecić początkującym hodowcom. Pewne zasady uprawy muszą być jednak przestrzegane. Inne gatunki dla początkujących to: D. nidiformis, która rośnie nieco w górę, oraz płaskie D. hamiltonii, D. siackii i D. cuneifolia. Rosiczka królewska (Drosera regla) może osiągnąć średnicę pół metra. Na jej uprawę można się jednak dopiero zdecydować, po zebraniu doświadczeń w uprawie innych odmian.

Miejsce

Należy wybrać miejsce słoneczne, bardzo jasne – również zimą. W zimnych miesiącach temperatury powinny wynosić od 8 do 12°C. D. capensis i D. aliciae mogą przez cały rok stać w ciepłym miejscu, pod warunkiem że mają zagwarantowaną dostateczną ilość światła.

Rozmnażanie

Wysiew lub odciąć 4 cm kawałki korzeni, położyć poziomo w wilgotnym torfie I przykryć je 1-2 cm warstwą.

Przesadzanie

Regularnie w lutym-marcu.

Nawożenie

Bardzo słabe; nawożenie nie jest konieczne.

Podlewanie, wilgotność powietrza

Roślina musi mieć mokre ?stopy”. Jedynie zimą należy unikać nadmiaru wody, raczej zapewnić wilgoć. Niezbędna jest woda pozbawiona wapnia. Należy stosować deszczówkę albo wodę destylowaną z 10% dodatkiem wody z kranu. Zbyt suche powietrze sprawia, że liście rosiczki schną. Nie jest zalecane spryskiwanie liści. Zimą potrzebne do uprawy są szklarenki, zamknięte okna kwiatowe, szklane kule, butelki.

Problemy

Zielone, miękkie liście spowodowane brakiem światła; mszyce, ślimaki, ziemiórki, szara pleśń.

Ziemia

Kwaśne podłoże (ph 3,5 do 4,5) jest podstawą. Najlepiej stosować gotowe podłoże dla roślin owadożernych dostępne w handlu.

 Rosiczka
Rosiczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *