Powojnik górski

Powojnik górski to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Pochodzi z obszarów Azji (Chiny, Tajwan, Afganistan, Butan, Indie, Nepal, Pakistan). Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Jest to roślina trująca. Trujące są sok, liście, kwiaty i owoce.

Pokrój

Pnącze o zdrewniałych łodygach, w młodości słabo omszonych, potem nagich. Rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość do 8 m.

Kwiaty

Osadzone w kątach liści na zeszłorocznych pędach, pojedynczo lub w pęczkach do 5. Są mniejsze niż u mieszańców ogrodowych. Zwykle o średnicy do 5 cm, otwarte, z czterema działkami korony, u typu koloru białego, a u odmian również kremowe i różowe, pręciki żółte. Szypułki kwiatowe cienkie, do 10 cm. Niektóre odmiany tego gatunku mają większe kwiaty. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca.

Liście

U typowej formy gatunku (dziko rosnącej) żywozielone, trójliskowe osadzone na ogonkach o długości do 9 cm. Listki ok. 10 cm, głęboko ząbkowane, ostro zakończone na krótkich ogonkach.

Owoce

Duże, długość ? 7 mm, szerokość ? 4 mm, nagie z pierzastymi szyjkami o dł. 5 cm. Dojrzewają w sierpniu.

Zastosowanie

Jest uprawiany w ogródkach jako roślina ozdobna. Szczególnie przydatny jest do zasłonięcia mało efektownych ścian czy murów. Jego pąki i młode pędy mogą przemarzać, z tego też względu należy go sadzić w miejscach osłoniętych i cieplejszych. Niektóre uprawiane odmiany to:

  • Rubens ? o młodych liściach ciemnopurpurowych, potem brązowozielnych i kwiatach nieco większych niż u typu, w kolorze różowym;
  • Tetrarose  – o różowych, bardzo dużych kwiatach;
  • Elizabeth – o różowych kwiatach i purpurowoczerwonych liściach.

Powojnik górski

Powojnik górski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *