Nazwa ludowa: „Drzewko Matki Boskiej”.
Jest to gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z wschodniej części Ameryki Północnej. Jako uciekinier z upraw rozprzestrzenił się w Europie. W Polsce rośnie na większości terytorium na siedliskach naturalnych i synantropijnych. Status gatunku w polskiej florze:kenofit, agriofit. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się z uprawy roślin ozdobnych, doskonale aklimatyzuje się i zaczyna nawet wypierać gatunki rodzime. Specjaliści uważają, że z tego powodu powinna być zwalczana.
Siedlisko: aluwia nadrzeczne, rowy melioracyjne, mokre łąki. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla zespołu Ass. Rudbeckio-Solidaginetium. Kwiaty przedprątne, zapylane przez motyle i błonkówki. Roślina miododajna. Kwitnie od lipca do sierpnia. Nasiona rozsiewane przez wiatr.
Nawłoć kanadyjska to roślina trująca. Podobnie jak nawłoć pospolita jest rośliną szkodliwą dla bydła domowego. Stosowana w odpowiednich dawkach posiada też podobne właściwości lecznicze.
- Wysokość do 1,5 m, wzniesiona, sztywna, pojedyncza, naga lub rzadko owłosiona, cienka. Wewnątrz jest pusta.
-
Kwiaty
- Drobne, żółte, zebrane w koszyczki (od 5 do 14 kwiatków w jednym koszyczku), a te w wiechowate kwiatostany na szczycie łodygi. Listki okrywy kwiatostanu stępione, bardzo nierówne, lancetowatego kształtu.
Łodyga
- Podługowatolancetowate albo lancetowate, o zaostrzonych końcach, brzegi ostro piłkowane. Po liściach najłatwiej odróżnić ją od podobnego gatunku ? nawłoci pospolitej. Wszystkie liście z rzadka owłosione, zmniejszające się ku wierzchołkowi łodygi.
Liście
- Niełupki z puchem kielichowym.
- Silnie rozgałęzione.
- Nawłoć kanadyjska jest uprawiana jako roślina ozdobna.
- Roślina ta ma właściwości lecznicze.