Lipa srebrzysta

Inna nazwa: lipa węgierska

Lipa srebrzysta jest gatunkiem drzewa, które należy do rodziny ślazowatych. Występuje w Europie Środkowej, w Europie południowo-zachodniej i w Turcji.

Siedliskiem tego drzewa są stanowiska słoneczne, odporna na mrozy, ciepłolubna, w lecie dobrze znosi suszę lepiej niż inne lipy, odporna na warunki miejskie, stosunkowo odporna na przemysłowe zanieczyszczenie powietrza, na choroby i owady. Kwitnie późno, lipiec ? początek sierpnia.

Posiada formę „Petiolaris” o zwisających pędach zwaną lipą długoogonkową.

Pokrój

Duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 30 m. Korona szerokości 15-20 m jest regularna, początkowo szerokostożkowata, później zamknięta, jajowato sklepiona do kulistej. Kora srebrzystoszara, podłużnie, płytko bruzdowana.

Kwiaty

Kwiaty są żółtawe, po 5-10 w zwisających gwiaździsto owłosionych wierzchołkach.

Liście

Liście lipy srebrzystej są sercowate, ciemnozielone, od spodu biało filcowane (włoski gwiaździste), jesienią żółte, zimą opadają.

Owoc

Orzech, kulisty, filcowato owłosiony, słabo żeberkowany.

Zastosowanie

Lipa srebrzysta jest rośliną miododajną.

Z jej łyka wytwarza się plecionki i maty.

Wykorzystuje się ją do wytwarzania preparatów kosmetycznych.

Z drewna wypala się węgiel drzewny stosowany w lecznictwie.

Jej miękkie drewno ma zastosowanie w rzeźbiarstwie i jest przydatne na wyroby tokarskie. Z drewna lipowego wykonano np. ołtarz Wita Stwosza i liczne rzeźby w kościołach. Wykonuje się z niego okleiny, zapałki, przyrządy kreślarskie, zabawki, modele i formy odlewniczne. Nie nadaje się w budownictwie na elementy zewnętrzne.

Roślina lecznicza

Surowiec zielarski: kwiaty wraz z podsadkami(Flos Tilia). Mają takie same własności lecznicze, jak kwiaty lipy drobnolistnej. Kwiatostan zawiera ponad 20 flawonoidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.
Działanie: napotne, osłaniające, przeciwskurczowe, moczopędne. Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanachgorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach, jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt.

Roślina ozdobna

Lipa srebrzysta jest często sadzona w parkach, a także przy domach, drogach i alejach.

Sztuka kulinarna

Z kwiatostanów lipy można przyrządzać wartościową herbatę, z nasion można otrzymywać bardzo dobry olej jadalny, jednak szybko jełczejący.
Lipa srebrzysta

Lipa srebrzysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *