Ligustr pospolity

Ligustr pospolity to gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych.

Nanofanerofit. Kwitnie w końcu czerwca i w lipcu. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Berberidion i zespołu roślinności Pruno-Ligustretum. Wszystkie części rośliny są trujące.

Rodzime obszary występowania to: Maroko, zachodnia, środkowa i południowa Europa, zachodnia Azja (Iran, Turcja) i Kaukaz. Rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony lub uciekinier z upraw na Azorach, w Australii i Nowej Zelandii, w USA i w Afryce.

W Polsce jest pospolicie uprawiany. Miejscowo w okolicach Gdyni i na południu występuje zdziczały na naturalnych stanowiskach (kenofit).

 

Pokrój

Krzew dorastający do 2?3 m wysokości, w optymalnych warunkach do 5 m.

Kwiaty

Białe, małe, średnicy około 5 mm, o charakterystycznym zapachu, zebrane w gęste szczytowe wiechy. Korona zrosłopłatkowa, o rurce dwukrotnie dłuższej od kielicha.

Liście

Ciemnozielone, eliptyczne, krótkoogonkowe. Całobrzegie, nagie, długości do 6 cm. Opadają na zimę, czasem szczytowe zimozielone.

 

Owoc

Czarny, błyszczący jagodopodobny pestkowiec, 1?2-nasienny. Długo utrzymuje się na krzewie.

Zastosowanie

Roślina pszczelarska

Koncentracja cukru w nektarze 34-40%, wydajność miodowa 20 kg/ha.

Roślina ozdobna

Ligustr pospolity sadzony jest jako krzew ozdobny, głównie na żywopłoty. Jest najbardziej popularnyn krzewem żywopłotowym. Doskonale znosi cięcie, po cięciu ulega zagęszczeniu. Ma bardzo małe wymagania glebowe, jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Niektóre odmiany, szczególnie te o ozdobnych liściach łatwo przemarzają.

Roślina trująca

Liście i owoce są trujące.

 

Ligustr pospolity

Ligustr pospolity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *