Kokornak wielkolistny

Inna nazwa: krzew szlachecki.

Jest to gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Meksyku, rozprzestrzenił się również na Karaibach. Jest uprawiany w różnych rejonach świata, również w Polsce.

 

Kwiaty

Duże (do 15 cm długości) purpurowe i zielone, o charakterystycznym i dość oryginalnym kształcie. Wydzielają nieprzyjemny dla ludzi zapach zwabiający muchy, które je zapylają.

Pędy

 

Młode pędy są zielone, nagie i gładkie, starsze szare, spękane.

Liście

Sercowate, duże (do 30 cm długości i takiej samej szerokości), z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, pod spodem sinozielone, o brzegu lekko pofalowanym. Ogonki liściowe długości do 7 cm owijają się wokół cieńszych podpór.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Ozdobne pnącze nadają się do sadzenia w miejscach półcienistych lub cienistych. Kokornak jest świetny do uprawy na obszarach o ciepłym klimacie strefy 10-12, może być jednak uprawiany również w Polsce, ale jako roślina jednoroczna. Wymaga przepuszczalnej, próchnicznej gleby oraz rusztowania dla podtrzymania jego cienkich pędów. Rozmnaża się go z nasion wysiewanych wczesną wiosną, lub z sadzonek wyprodukowanych przez ogrodników. Kokornak wielkolistny rozrasta się bardzo szybko.

 

Kokornak wielkolistny

Kokornak wielkolistny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *