Inna nazwa: bączywie
Grążel żółty jest gatunkiem byliny wodnej z rodziny grzybieniowatych.
Roślina ta występuje w niemal całej Europie oraz w środkowej i zachodniej Azji. W Polsce na niżu jest rośliną pospolitą.
Gatunek tej jest objęty w Polsce częściową ochroną gatunkową.
Grążel żółty preferuje wodne zbiorniki stojące lub wolno płynące (stawy, przybrzeżne strefy jezior, starorzecza, zakola rzek i rzeki o wolnym nurcie). Występuje w wodach bogatych w składniki organiczne (eutroficznych), mających muliste, lub piaszczysto-muliste dno. Wybiera miejsca osłonięte od wiatru.
Kwitnie od maja do września. Zapylany jest przez muchówki (czasami jest samopylny). Podczas dojrzewania owoce oddzielają się od szypułki, przez jakiś czas są unoszone przez wodę i dopiero pękają. Nasiona są jajowatego kształtu, brunatne i otoczone galaretowatym śluzem, w którym znajdują się pęcherzyki powietrza umożliwiające ich unoszenie się na wodzie.
Grążel żółty jest rośliną trującą (zawiera nufarynę, nufarydynę, nufarolidynę i pochodne tioalkaloidów – alkaloidy znajdujące się w roślinie działają porażająco na korę mózgową).
Zastosowanie
Roślina ozdobna
Grążel żółty jest wykorzystywany jako ozdobna bylina wód parkowych, przydomowych oczek wodnych, dużych akwariów. Do celów tych wykorzystuje się zwykle odmiany pełnokwiatowe.
Roślina lecznicza
Roślina ta wykorzystywana jest w homeopatii.