Echinocereus

Echinocereusy są bardzo popularne wśród miłośników kaktusów. Odznaczają się małymi rozmiarami roślin, ale stosunkowo dużymi, barwnymi liśćmi. Przeważająca liczba gatunków nie przekracza 20 cm wysokości. Mają stosunkowo duże kwiaty, często o średnicy nawet do 12 cm, które czasami zachowują trwałość przez tydzień lub dłużej. Barwa kwiatów jest różna: żółta, pomarańczowa, różowa i czerwona. Gęsto obrośnięte cierniami pędy odpowiednio pielęgnowanych echinocereusów dobrze się rozgałęziają.

Echinocereus
Echinocereus

Pielęgnacja i uprawa

Podłoże i przesadzanie

Młode rośliny przesadzamy co roku lub co dwa lata, zaś starsze co trzy lata do zwykłej ziemi do kaktusów z domieszką piasku i gliny.

Światło i temperatura

Gatunkom nie posiadającym gęstych cierni należy zapewnić w ciągu całego roku słoneczne stanowisko. Latem rośliny można wystawić na zewnątrz. Gatunki z dużą ilością cierni potrzebują stanowisk słonecznych i przewiewnych. W okresie zimowym echinocereusy wymagają stanowisk chłodnych (do 5°C), suchych i jasnych. Niektóre gatunki wytrzymałe są nawet na lekkie mrozy.

Podlewanie i nawożenie

Latem echinocereusy podlewamy regularnie, natomiast zimą nie podlewamy wcale. W okresie wegetacji zasilamy co 14 dni pożywką dla kaktusów. Od lipca zaprzestajemy nawożenie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *