Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny to gatunek rośliny należący do rodziny rutowatych. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Bylina o zdrewniałych pędach, hemikryptofit. Siedlisko: suche lasy i zarośla, wzgórza. Kwitnie od maja do lipca. Roślina wydziela przez włoski gruczołowe dużo olejków eterycznych. W upalne i bezwietrzne dni po zbliżeniu płomienia olejki można zapalić powodując krótkotrwały, błękitny płomień, który nie niszczy rośliny.

Występuje w stanie dzikim od południowej Europy po Syberię i północne rejony Chin. Przez Polskę przebiega północna granica zasięgu dyptamu jesionolistnego. W ciągu ostatnich 100 lat podawanych było kilka miejsc występowania tej rośliny w Polsce: dolina Wisły między Włocławkiem a Świeciem, Przedgórze Sudeckie, Pogórze Cieszyńskie (góra Tuł w gminie Goleszów), Wyżyna Śląska i Wyżyna Małopolska. Obecnie potwierdzone zostały tylko trzy stanowiska dyptamu w Polsce: rezerwat Kulin koło Włocławka, okoliceDąbrowy Górniczej oraz rejon Pińczowa.

Jest całkowicie mrozoodporny, może być uprawiany w strefach 3-9. Zimą zdrewniały nadziemny pęd obumiera, jednak na wiosnę roślina wypuszcza nowy pęd. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu, żyznej i przepuszczalnej gleby. Jest odporny na suszę, źle toleruje przesadzanie.

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Dyptam jesionolistny jest rośliną trującą.

Pokrój

Bylina kłączowa, silnie aromatyczna.

Kwiaty

Białoróżowe lub różowe z ciemniejszymi żyłkami, nieco grzbieciste, pięciokrotne, na krótkich szypułkach, o średnicy do 5 cm, zebrane w szczytowe grona. Szyjki słupka oraz nitki pręcików są gęsto ogruczolone.

Łodyga

Zwykle pojedyncza, wysokości 50 ? 120 cm, w górnej części gęsto ogruczolona.

Liście

Ciemnozielone, nieparzystopierzaste, o listkach jajowatych, zaostrzonych (podobnie jak u jesionu ? stąd polska nazwa gatunkowa), brzegiem bardzo drobno ząbkowanych.

Owoc

5-komorowa torebka (komory zrośnięte tylko częściowo). Zwiera lśniące, czarne nasiona.

Zastosowanie

Wykorzystywany również w perfumerii.

Roślina lecznicza

Roślina ta zawiera olejek eteryczny (limonen, cymol, estragol), alkaloidy (robustina, diktamnina), kumaryny (psolaren, bergapten), rytynę.

Roślina ozdobna

Uprawiana ze względu na swoje ładne kwiaty i żywozielony pęd w ogródkach na rabatach.

Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *