Czyściec wełnisty

Jest to gatunek wieloletniej rośliny. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Czyściec wełnisty to bylina, hemikryptofit. Jest miododajny. Nasiona roznoszone są przez wiatr (anemochoria) lub zwierzęta (endozoochoria).

Wymaga miejsc suchych, słonecznych (ewentualnie lekko półcienistych) i gleby gliniasto-piaszczystej, kamienistej. Nie potrzebuje silnego nawożenia i podlewania. Jest wystarczająco mrozoodporny (strefy mrozoodporności 5-10).

Pokrój

Bylina wysokości do 30?40 cm.

Kwiaty

Małe, niepozorne, purpurowo-fioletowe, o długości do 2 cm, dwuwargowe. Zebrane w kłos.

Łodyga

Pojedyncza, sztywna, pokryta włoskami zwróconymi do dołu. Posiada kłącze i bulwiaste rozłogi.

Liście

Ulistnienie nakrzyżległe. Liście są grube, miękkie, o kształcie podługowato ? eliptycznym. Pokryte są długim, gęstym, biało-szarym kutnerem. Liście utrzymują się przez całą zimę.

Owoce

Rozłupnia. Nasiona ciemnobrunatne i połyskujące.

Zastosowanie

Czyściec wełnisty to roślina ozdobna często uprawiana w ogrodach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki ścieżek, jako roślina okrywowa. Może też być uprawiana w pojemnikach. Jej walorami ozdobnymi są srebrzyste, filcowate pędy. Doskonale kojarzy się w zestawieniu z innymi gatunkami roślin. Podczas zimnej i wilgotnej pogody staje się jednak brzydsza. Kwiaty dekoracyjne bywają jedynie w pierwszej fazie kwitnienia.

 

Czyściec wełnisty

Czyściec wełnisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *