Chamacereus Silvestra (syn. Lobivia silvestrii)

Chamacereus Silvestra

Chamecereus pochodzi z Argentyny. Rośnie w górach wśród skał i zarośli. Jest to kaktus niski; jego liczne, gęsto rozgałęzione, pokładające się pędy o wysokości 7-15 cm tworzą jednolite, zielone kępki. Pędy pokryte są licznymi areolami oraz delikatnymi, drobnymi cierniami. Istnieje wiele odmian i mieszańców wyróżniających się wspaniałymi kwiatami, których paleta barw rozciąga się od żółtej poprzez pomarańczową i różowo-czerwoną aż do fioletowej (w obrębie tego gatunku występują odmiany bez- chlorofilowe o żółtym zabarwieniu – var. aurea, jak również grzebieniaste – var. cristata. Obie odmiany wymagają szczepienia). Chociaż cha-macereus jest bardzo łatwy w uprawie, to zbyt suche powietrze może sprzyjać występowaniu czerwcowatych. W takich przypadkach ratunkiem może być tylko dobre wietrzenie pomieszczenia.

chamacereus-silvestra
Chamacereus Silvestra

Pielęgnacja i uprawa

Podłoże i przesadzanie

Mniejsze rośliny przesadzamy co dwa lata, natomiast starsze – w miarę potrzeby. Używamy do tego zwykłej mieszanki do uprawy kaktusów (pH 6). Uwaga: pędy rośliny są niezwykle delikatne i kruche.

Światło i temperatura

Stanowisko powinno być jasne i przewiewne, w nocy nieco chłodniejsze. W okresie spoczynku zimowego temperatura pomieszczenia nie może przekraczać 8°C.

Podlewanie i nawożenie

Latem, w okresie wegetacji, podlewamy umiarkowanie i regularnie; zimą nie podlewamy wcale. Od marca do sierpnia zasilamy co 14 dni pożywką dla kaktusów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *