Begonia bulwiasta

Inna nazwa: ukośnica bulwiasta

Jest to gatunek rośliny z rodziny begoniowatych. Powstała w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z krajów Ameryki Południowej. Wszystkie uprawiane begonie z tej grupy są kultywarami i mieszańcami wielu, dzisiaj trudnych już do ustalenia gatunków.

Begonia bulwiasta to bylina wysokości 30-35 cm, o mięsistych łodygach, wyrastających z nerkowatej bulwy. Bulwy są spłaszczone i mają grubą skórkę z dobrze widocznymi w ich górnej części śladami pędów nadziemnych. Kwiaty okazałe wyrastające z kątów liści, pojedynczo lub po kilka sztuk, są 4-działowe z wieloma pręcikami. Istnieją odmiany o kwiatach pełnych. Okres kwitnięcia maj ? wrzesień. Liście w kształcie sercowatolancetowatym są niesymetryczne, owłosione, na brzegach piłkowane. Wyhodowano odmiany o różnych kolorach kwiatów: białe, żółte, różowe, czerwone, w całej gamie odcieni. Kwiaty mogą też być pojedyncze lub pełne, listki okwiatu mogą być całobrzegie, ząbkowane, wcinane lub falowane. Istnieją też odmiany dwukolorowe.

Uprawa

Światło

Najlepsze jest stanowisko lekko zacienione.

Podłoże

Dla roślin uprawianych w pojemnikach najlepsza jest standardowa ziemia torfowa, w ogrodzie powinna być to żyzna, próchniczna gleba o odczynie lekko kwaśnym.

Nawożenie

Od kwietnia do września należy roślinę zasilać rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.

Podlewanie

Podlewać należy wodą bezwapniową, nie zwilżając przy tym liści. Zasadniczo podlewa się (jeśli nie padał deszcz) codziennie, tak, by ziemia była stale lekko wilgotna.

Rozmnażanie

Przez nasiona można rozmnażać tylko niektóre odmiany, które zachowują cechy osobnika macierzystego. Zasadniczo rozmnaża się je głównie wegetatywnie przez podział bulw lub sadzonki pędowe z częścią bulwy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ograniczają się zasadniczo do podlewania, nawożenia i usuwania uschniętych kwiatów (wyglądają nieestetycznie). Na zewnątrz domu można je wystawiać dopiero w połowie maja, gdy nie ma już przymrozków.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Czasami uprawiana jest w mieszkaniach jako roślina pokojowa, częściej jednak uprawia się ją na zewnątrz pomieszczeń na balkonach, w altanach, na pergolach i trejażach. Często jest też uprawiana w gruncie na rabatach. Jest rośliną wieloletnią, w Polsce jednak często jest uprawiana jako roślina jednoroczna, gdyż jej bulwy są słabo wytrzymałe na mróz i muszą być przechowywane wewnątrz pomieszczeń.

Begonia bulwiasta

Begonia bulwiasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *