Ubiorek

Jest to typowa roślina do „ubierania” kwietników, a szczególnie nadaje się na obwódki. W uprawie ogrodowej znajdują się dwa gatunki – ubiorek gorzki (Iberis amara) i ubiorek okółkowy (Iberis umbellata).

Ubiorek gorzki wyrasta do 30 cm i tworzy bardzo zwarte i rozgałęzione rośliny, o krótkich baldachokształtnych gronach kwiatowych, zbudowanych z drobnych, białych, pachnących, czteropłatkowych kwiatów.

Ubiorek okółkowy nie przekracza wysokości 25 cm, a rośliny jego są mniej zwarte i luźniejsze w budowie, ale silniej rozrastające się na boki, a drobne, czteropłatkowe kwiaty, zebrane w szczytowe, krótkie baldachogrona, mają barwę białą, różową, purpurową lub purpurowofioletową.

Te niezastąpione na obwódki rośliny pięknie wyglądają też w ogródkach skalnych, na murkach, na skarpach, w skrzynkach balkonowych i na obrzeżach większych pojemników ustawianych na tarasie lub w ogrodzie. Kwitnienie trwa od końca czerwca do początku sierpnia. Pod koniec sierpnia, gdy kwitnienie ubiorków ustaje, można rośliny przyciąć i wywołać w ten sposób powtórne kwitnienie pod koniec sierpnia i na początku września.

Ubiorki najlepiej udają się na glebach bardziej zwięzłych, żyznych i nie nadmiernie wilgotnych, a miejsce ich uprawy powinno być słoneczne. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu, przeważnie pod koniec kwietnia, a gdy siewki wzejdą, przerywa się je, aby nie były nadmiernie zagęszczone. Można też wysiewać nasiona jesienią, na początku października; kwitnienie jest wówczas przyspieszone i zaczyna się już w maju lub czerwcu.

Nasiona ubiorków są płaskie, barwy brązowej; w 1 g mieści się ich około 500.

ubiorek okółkowy - iberis umbellata
Ubiorek okółkowy – iberis umbellata


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *