Gazania ogrodowa

Gazania to roślina kwietnikowa podobna do gerbery, podobnie jak arktotis i dimorfoteka. Jej odmiany ogrodowe (Gazania hybrida), które powstały w wyniku krzyżowania wielu gatunków, charakteryzują się okazałymi koszyczkami, o średnicy 8-10 cm, osadzonymi na dość krótkich szypułkach, długości do 30 cm. Kwiaty języczkowate są wydłużone, zaostrzone na końcach. Mogą mieć barwę białożółtą, złoto-żółtą, najczęściej jednak pomarańczową i czerwonobrązową w różnych odcieniach, zawsze z ciemniejszą plamą u nasady. Kwiaty rurkowate są żółte, wypełniające środek koszyczka.

Gazania nadaje się do kwietników dobrze nasłonecznionych, a zwłaszcza ich obrzeży, ze względu na niski wzrost. Możemy ją również sadzić w ogródkach skalnych, na skarpach, a także w pojemnikach, zwłaszcza w skrzynkach balkonowych. Pamiętać przy tym musimy, że kwiaty gazanii otwierają się tylko na słońcu i dlatego nie wolno jej sadzić lub ustawiać pojemników w miejscach zacienionych.

Najlepiej roślinie tej sprzyjają gleby żyzne, dość zwięzłe, nie za wilgotne. Stanowisko dla niej powinno być osłonięte, ciepłe i – jak już wspomniano – koniecznie w słońcu. Wysiewamy nasiona już w marcu, małe siewki sadzimy do doniczek i dopiero w drugiej połowie maja przenosimy do gruntu, gdyż nie lubią chłodów i zimnych deszczy. Jeśli lato jest ciepłe, to kwitnienie gazanii może być obfite i długotrwałe, rozpoczyna się zazwyczaj w połowie lipca i trwa do września. W 1 g mieści się około 250 nasion.

gazania ogrodowa - gazania hybrida
Gazania ogrodowa – Gazania hybrida


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *