Dimorfoteka ogrodowa

Dimorfoteka ogrodowa (Dimorphotheca hybrida) przypomina swoim wyglądem nagietek, z tym że jej kwiatostany wyróżniają się bogatą gamą barw kwiatów języczkowatych, tworzących pojedynczy lub podwójny okółek w koszyczku kwiatostanowym, wypełnionym pośrodku przeważnie ciemnymi kwiatami rurkowatymi. Kwiaty języczkowate są przeważnie pomarańczowe, ale znane są również liczne odmiany o kwiatach białych, żółtych, różowych, brzoskwiniowych i czerwonych, a niekiedy nawet dwubarwnych.

Rośliny te są stosunkowo niskie, osiągające ok. 35 cm wysokości, i z tego względu powinny być sadzone na obrzeżach kwietników. Ich jasne kwiaty najkorzystniej wyglądają na ciemniejszym tle innych roślin. Kwiaty dimorfoteki są w pełni otwarte tylko w dni słoneczne, a w dni pochmurne zamykają się całkowicie. Jeśli zetniemy je do bukietu, to wazon z kwiatami powinien znaleźć się w miejscu nasłonecznionym, dzięki czemu będą one otwarte. Niestety nie sprzyja to trwałości kwiatów.

Dimorfotekę można również sadzić w dobrze nasłonecznionych miejscach w ogrodzie skalnym, a także w pojemnikach ustawionych w słońcu. Gleba dla nich powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, lepiej sucha niż nadmiernie wilgotna. Jeżeli nasiona wysiejemy bezpośrednio do gruntu na początku maja, to kwitnienie rozpocznie się w lipcu i będzie trwało do września. Jednak obfitego kwitnienia można spodziewać się tylko wówczas, gdy lato jest bardzo słoneczne i dość suche.

W 1 g mieści się około 900 nasion.

dimorfoteka ogrodowa - Dimorphotheca hybrida
Dimorfoteka ogrodowa – Dimorphotheca hybrida


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *