Uprawa owoców w sierpniu

Drzewa owocowe ? zbiór i prześwietlanie

Oprócz śliw i moreli, dojrzały już pierwsze jabłka i gruszki. Owoce wczesnych odmian jabłoni i gruszy nie powinny zbyt długo pozostawać na drzewach, ponieważ nabiorą mdłego smaku. Najlepiej, gdy po zerwaniu z drzewa poleżakują przez kilka dni. Owoce moreli i brzoskwiń pozostawiamy na drzewie aż do pełnej dojrzałości.

W czasie lata przeprowadzamy uzupełniające prześwietlanie drzew owocowych, aby nie zaprzepaścić włożonej w nie pracy podczas zimy. Gdy drzewa wypuszczą długie jednoroczne pędy, znacznie korzystniejsze jest przycinanie ich w miesiącach letnich niż zimowych. Najlepszą do tego porą jest właśnie połowa sierpnia. Czynności pielęgnacyjne polegają przede wszystkim na prześwietlaniu drzew i usuwaniu chorych lub krzyżujących się gałęzi. Szczególną uwagę zwracamy na wiśnie. Jeśli zauważymy objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, to chore i uschnięte pędy całkowicie wycinamy, aż do zupełnie zdrowego drewna.

Krzewy owocowe – zbiór i cięcie

Sierpień to czas obfitych plonów jeżyn. W uprawie malin musimy zadbać o regularne nawadnianie gleby. W tym samym czasie dojrzewają czarne jagody, które zbieramy, gdy zabarwią się na niebiesko. Krzewy owocowe wymagają po zbiorach przycięcia. Przy każdej odmianie stosujemy nieco inne zabiegi pielęgnacyjne, więc wskazówki podane na stronach niniejszej książki mają charakter bardzo ogólny. Szczegółów należy szukać w literaturze fachowej.


Pielęgnacja malin oraz jeżyn polega głównie na przycinaniu pędów jednorocznych i wycinaniu po zbiorze pędów dwuletnich, przy samej ziemi. W następnym roku z nowych gałązek usuwamy pędy cienkie i słabe, a pozostawiamy od 4 do 6 sztuk najsilniejszych. Jeżyny przerzedzamy dodatkowo wtedy, jeśli nie zrobiliśmy tego w lipcu, przycinając główne pędy do ostatnich dwóch pąków kwiatowych.

Porzeczki czarne w zależności od odmiany owocują na pędach jednorocznych lub dwuletnich. Ich krzewy są bujne i rozłożyste, musimy je więc regularnie odmładzać.

Porzeczki czerwone i białe, podobnie jak agrest, najobficiej plonują w drugim i trzecim roku uprawy. Po przerzedzeniu pozostawiamy każdego roku 2-3 najsilniejsze pędy. W uprawie kiwi możemy również przeprowadzić dodatkowe przycinanie, mimo że przewidziane jest ono na miesiące zimowe. Ucinamy więc każdy pęd nad 5-6 liściem powyżej owoców.

Wszystkie krzewy owocowe nawozimy ponownie już po zbiorach, oczywiście wtedy, gdy zaniedbaliśmy regularnego ściółkowania kompostem.

Truskawki

W sierpniu w dalszym ciągu sadzimy nowe truskawki; należy w tym celu wybierać tylko odmiany późne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *