Uprawa owoców w kwietniu

Sadzenie odmian ciepłolubnych

Dla wielu drzew owocowych kwiecień jest najkorzystniejszym terminem sadzenia. Dotyczy to pigwy, orzecha włoskiego oraz jeżyn. Również winną latorośl i kiwi sadzimy dopiero na początku tego miesiąca. Uprawa tych roślin daje dobre wyniki w regionach o wyjątkowo ciepłym klimacie. W chłodniejszych okolicach te smaczne owoce nie dojrzewają niestety w pełni.

Pigwa jest najczęściej samopylna, a jej wymagania glebowe nie są duże. Sadzimy ją w miejscu ocienionym. Owoce są jadalne tylko po ugotowaniu, co stanowi główną przyczynę jej małej popularności.

Kiwi (Actinidia deliciosa) należy do roślin ciepłolubnych, które powinniśmy sadzić w pobliżu ściany domu. Szpaler tworzymy wzdłuż naciągniętych drutów. Z reguły są to rośliny dwupienne, które do zapylenia potrzebują partnera: przy 4-5 ?żeńskich” sadzonkach umieszczamy przynajmniej 1 ?męskiego” zapładniacza.

Również dla winnej latorośli najdogodniejszym miejscem uprawy jest nasłoneczniona ściana domu. Dołek na młodą sadzonkę musi być wystarczająco szeroki i głęboki, by korzenie rozpościerały się bez żadnych przeszkód. Rozrzucony kompost ?zatroszczy” się o właściwą ilość próchnicy w glebie. Odstępy między poszczególnymi roślinami przy sadzeniu powinny wynosić przynajmniej 2 m.

Jeżyny zajmują w ogrodzie dużo miejsca, lecz ich wymagania glebowe są niewielkie. Wysokie odmiany pnące sadzimy w 3-4 metrowych odstępach, odmiany niskie w odległości co 120 cm. Dobrze nasłonecznione miejsce wpływa na intensywność aromatu owoców. Po sadzeniu przycinamy pędy na długość ok. 30 cm.

Na początku tego miesiąca możemy posadzić również inne drzewa owocowe, które do tego czasu przechowywano w chłodniach. Najlepiej jest jednak cierpliwie poczekać do jesieni, gdyż zasadniczo jest to najlepszy okres do sadzenia drzew owocowych.

Umiar w nawożeniu

W tym miesiącu dopuszczalne jest jeszcze nawożenie drzew owocowych. W przypadku zbyt późnego nawożenia krzewów owocowych mogą u nich wystąpić choroby. Znacznie korzystniejsze jest ściółkowanie kompostem, dzięki któremu zapewnimy w glebie właściwą ilość próchnicy. O tej porze sekator nie powinien być w użyciu, gdyż jest już za późno na cięcie.

Ochrona roślin w sadzie


Mszyce na drzewach owocowych spotyka się dość często o tej porze roku, więc nie powinniśmy wpadać w panikę. Musimy jednak wszcząć odpowiednie kroki, by nie rozmnożyły się w zbyt dużej ilości. Najczęściej wystarczy samo spryskanie silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Gdyby ten sposób okazał się niewystarczający, drzewa możemy spryskać delikatnymi środkami owadobójczymi lub roztworem szarego mydła. Preparaty ziołowe, np. ze skrzypu, zapobiegają skutecznie chorobom wywoływanym przez grzyby, i są dość dobrym środkiem zaradczym w ochronie krzewów owocowych. Przygotowanie odpowiedniej mieszanki jest opisane w rozdziale ?Czerwiec”.

Jako uzupełniający środek zaradczy przeciw mszycom polecamy siew nasturcji pod koniec kwietnia pod koronami drzew. Mszyce na pewno nie ominą nasturcji, lecz ją zaatakują i dzięki temu pozostawią już w spokoju drzewo owocowe.

Szkody wywoływane przez przymrozki

Nawet lekkie przymrozki mogą przynieść w czasie kwitnienia duże szkody i opóźnić czas zbiorów. Gdy płatki są jeszcze zamknięte, kwiaty mogą przetrzymać spadek temperatury nawet do -4°C, ale otwartym kwiatom szkodzi temperatura już -2°C. Przy zmiennej pogodzie walczymy z przymrozkami starym sposobem, tj. poprzez zraszanie wodą. Drzew owocowych nie sadzimy w zagłębieniach terenu, gdyż tworzą się tam tzw. zastoiny zimnego powietrza.

Rozmnażanie krzewów owocowych

Wiele krzewów owocowych możemy rozmnażać bez specjalnego wysiłku. Dotyczy to przede wszystkim porzeczek, agrestu i malin, a także winnej latorośli. Najprostszy sposób to odkłady poziome. Polega to na przygięciu do ziemi zdrowego, jednorocznego pędu, umocowaniu go za pomocą kulki (widlasto rozgałęzionego patyka) i obsypaniu ziemią. Część pędu pod ziemią wypuści korzenie. Innym sposobem jest kopczykowanie, które polega na obsypaniu macierzystego krzewu ziemią i przycięciu pędów. Jesienią odgarniamy ziemię i odcinamy ukorzenione pędy, które następnie przesadzamy na nowe miejsce.

Truskawki

Truskawki możemy sadzić jeszcze na początku tego miesiąca; lepiej jest jednak poczekać do lipca lub sierpnia. Pod koniec kwietnia ściółkujemy truskawki słomą, aby w ten sposób zapobiec moczeniu liści i ochronić rośliny przed mączniakiem. W tym momencie nie przeprowadzamy już nawożenia. W czasie kwitnienia usuwamy przykrycie foliowe, lecz potem zakładamy je ponownie, by ptaki nie wydziobały owoców.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *