Hurma to rodzaj drzew występujących w strefie międzyzwrotnikowej. Podawana czasami nazwa hebanowiec jest nieprawidłowa. Do rodzaju Diospyros należy kilkaset gatunków roślin pochodzących głównie z obszarów o tropikalnym i subtropikalnym klimacie w Azji i Ameryce.
Gatunkiem typowym jest Diospyros lotus L.
Są to przeważnie zimozielone drzewa, tylko kilka gatunków z obszarów o umiarkowanym klimacie okresowo zrzuca liście. Wszystkie gatunki tworzą silne gałęzie i mają gładkie liście.
Działki kielicha są podobne do liści i rosną wraz z rozwojem owocu, płatki korony są zwinięte do tyłu. Większość gatunków ma jadalne owoce.
Zastosowanie
Owoce kilku gatunków są jadalne (D. digyna, D. lotus, D. virginiana, D. kaki). Najbardziej rozpowszechnione w uprawie i w ofercie handlowej są owoce ostatniego z wymienionych gatunków występujące pod nazwą handlową kaki albo sharon. Owoc jest czerwonopomarańczowy, uprawiany głównie w Chinach, Korei i Japonii, także w cieplejszych rejonach Azji Środkowej.
Owoce przypominają pomidor, z czterema listkami po spodniej stronie. Miąższ jest lekko twardawy, bardzo słodki i ma konsystencję galaretowatą. Wykorzystywany jest głównie do wszelkich konfitur, dżemów i galaretek. Często dodaje się go do sosów słodko-kwaśnych.
Odmiany persymony można podzielić na dwie grupy: jedna grupa zawiera dużo taniny (garbnik, o właściwościach ściągających) zanikającej dopiero po osiągnięciu dojrzałości przez owoc ? dlatego przed dojrzeniem owoc jest bardzo cierpki. Preferowane są więc odmiany bez tych właściwości.
W miąższu cierpkich owoców znajduje się 8 pestek. Druga grupa nie zawiera taniny i nie posiada pestek. Owoce najlepszych odmian nie dają się przechowywać. Owoc charakterystycznie smakuje, jest bardzo słodki. Coraz częściej spotykany jest w Polsce.
Owoc zawiera 19% cukrów (glukozy i fruktozy), karoten, wapń i witaminę A i C .