Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony jest gatunkiem rośliny z rodziny kapustowatych. Pochodzi z Afryki Północnej (Algieria, Maroko), Europy Południowej i Zachodniej Azji (Syria, Turcja).

Roślina ta ma niewielkie wymagania co do gleby. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Uprawiany w glebie jest w Polsce całkowicie mrozoodporny (strefy mrozoodporności 4-10). Ubiorek wiecznie zielony uprawiany na balkonie natomiast musi być na okres zimy zabezpieczony z wszystkich stron (łącznie z donicą) przed przemarznięciem.

Rozmnaża się go z nasion, przez podział bryły korzeniowej lub z sadzonek (odmiany o kolorowych kwiatach tylko przez 2 ostatnie sposoby). Sadzonki sporządzać na wiosnę, bryłę korzeniową rozdzielać jesienią. Przez lato zasilać co 3-4 tygodnie rozcieńczonymi nawozami. Jeżeli po przekwitnieniu usunie się kwiatostany, wówczas może na jesieni zakwitnąć ponownie, choć dużo słabiej. Gdy nadmiernie zagęści się, należy go przerzedzić i rozsadzić, przy okazji wymieniając ziemię.

Pokrój

Bylina, wiecznie zielona krzewinka o rozgałęzionych, pokładających się i nieco zwisających pędach. Wysokość około 30 cm.

Kwiaty

Promieniste, zebrane w baldachogrona. Typowa forma ma kwiaty białe, istnieją jednak kultywary o kwiatach w różnych odcieniach różowego i różowo-fioletowego koloru.

Liście

Wydłużone, drobne, skórzaste, ciemnozielone.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Ubiorek wiecznie zielony jest rośliną ozdobną nadającą się na rabaty i balkony. Jest jedną z 5 podstawowych ogrodowych bylin wiosennych (pozostałe to smagliczka skalna, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i żagwin ogrodowy). Jest łatwy w uprawie. Kwitnie bardzo obficie przez cały maj.

Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *