Rdestówka Auberta

Inna nazwa: rdest Auberta

Rdestówka Auberta jest gatunkiem rośliny z rodziny rdestowatych. W stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach. W Polsce jest uprawiany i przejściowo dziczejący (efemerofit). Gatunek bywa uznawany za tożsamy zrdestówką bucharską.

Roślinę tę rozmnaża się z odkładów. Ze względu na silny przyrost masy wymaga silnych podpór. Jest Odporny na zanieczyszczenia w miastach i rejonach przemysłowych. W surowe zimy może przemarzać, lecz na wiosnę szybko odrasta.

Wymaga miejsc nasłonecznionych lub półcienistych. Wymaga żyznej gleby, w odróżnieniu od innych gatunków rdestówek toleruje glebę o odczynie zasadowym.

Pokrój

Szybkorosnące pnącze (do 8 m rocznie).

Kwiaty

Delikatne, białe, drobne i niepozorne, zebrane w długie, luźne wiechy o długości do 30 cm, słabo pachnące. Kwitnie od lipca do późnej jesieni.

Łodyga

Cienkie, elastyczne pędy wiją się lewoskrętnie wokół podpór do wysokości ok. 15 m.

Liście

Pojedyncze, sercowate, krótkoogonkowe.

Zastosowanie

Rdestówka Auberta jest uprawiana od 1899 roku jako roślina ozdobna. Jest najszybciej rosnącym pnączem w naszym klimacie. Szybki wzrost i wytwarzanie ogromnej masy zieleni są największą jego zaletą. Nadaje się szczególnie na obsadzanie nieładnych ogrodzeń oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkim zasłonięciu terenu.

Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *