Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa jest gatunkiem rośliny jednorocznej z rodziny portulakowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, z obszarów Argentyny i Brazylii. Jest w Polsce dość często uprawiana jako roślina ozdobna. Przejściowo dziczeje (efemerofit).

Roślina ta preferuje lekką, przepuszczalną glebę. Jest wybitnie światłolubna, dobrze znosi silne upały. Źle natomiast rośnie podczas dłuższych okresów zimnej i deszczowej pogody.

Rozmnaża się ją z nasion, które zmieszane z piaskiem wysiewa się w maju wprost do gruntu, bezpośrednio na powierzchni ziemi. Można też przygotować wcześniej sadzonki w szklarni lub ciepłym inspekcie. Wysadza się je w rozstawie 30 x 15-20 cm. W ciągu lata należy ją kilkukrotnie nawozić rozpuszczonymi w wodzie nawozami wieloskładnikowymi.

Łodyga

Płożąca się, mięsista, naga. Ma długość do 15 cm.

Kwiaty

Duże, o średnicy do 4 cm w bardzo dużej gamie kolorów; od białego poprzez żółty, pomarańczowy, różowy, karminowy, ciemnoczerwony aż do fioletowego. Wśród odmian uprawnych występują także kwiaty pełne. Kielich złożony z 2 zrośniętych i wcześnie odpadających działek, słupek na wpół dolny, pręciki liczne.

Liście

Ulistnienie skrętoległe. Liście małe, wałeczkowate, mięsiste.

Owoc

Otwierająca się wieczkiem torebka. Nasiona drobne, błyszczące,o stalowoszarym kolorze i ślimakowatym kształcie.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Portulaka wielkokwiatowa jest rośliną ozdobną nadającą się do ogródków skalnych, na murki i na rabaty kwiatowe. Kwitnie od czerwca przez całe lato. Może być też uprawiana w skrzynkach na tarasach i balkonach.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *