Nasturcja większa

Nasturcja większa zalicza się do niskich pnączy, rzadko wyrastających powyżej 1,5 m. Ma dużą zdolność płożenia się i ekspansywnego zajmowania powierzchni, często jest więc nazywana rośliną okrywowopnącą. Jej intensywnie zielone, tarczowe liście i duże, lejkowate kwiaty w barwach żółtych, pomarańczowych i szkarłatnych zdobią ogród od czerwca do jesieni.

Roślina ta ma właściwości lecznicze.

Nasturcje najobficiej kwitną na glebach jałowych i przepuszczalnych, w pełnym słońcu. Na glebach przenawożonych silnie się krzewią i tworzą dużo liści, ale kwitną słabo.

Nasturcja większa

Nasturcja większa

Nasturcja jest wrażliwa na niską temperaturę; wprost do gruntu można ją wysiewać dopiero w połowie maja. Jeżeli zależy nam na przyspieszeniu kwitnienia i silniejszym krzewieniu się roślin, to możemy wysiać nasiona już w kwietniu do doniczek ustawionych w ciepłym miejscu i dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków sadzić do gruntu.

Nasiona nasturcji są duże; w 1 g jest ich mniej więcej 10. Wysiewamy je najczęściej w rzędach wzdłuż podpory, po dwa nasiona, na głębokość 2?3 cm, w odstępach co 20 cm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *