Męczennica błękitna

Inne nazwy: męczennica zwyczajna, męczennica modra

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea L.) jest  gatunkiem pnącza, należy do rodziny męczennicowatych. Pochodzi z lasów Brazylii i Argentyny. Jest często uprawiana w cieplejszych krajach. Również w Polsce jest uprawiana w mieszkaniach i szklarniach jako roślina ozdobna. Jest najważniejszym gatunkiem męczennicy uprawianym w mieszkaniach.

Rozmnażać można  z sadzonek pędowych o długości ok. 15 cm. Ukorzenia się je w mieszance piasku i ziemi, obficie i często podlewanej.

Potrzebuje bardzo dużo słońca, z tego też względu na okres letni najlepiej wynieść ją na pole.

Jest rośliną, która  źle toleruje suche powietrze w mieszkaniu. Potrzebuje dużo wilgoci i dlatego należy ją zraszać zimną wodą 2-3 razy w tygodniu. Nie stosować środków do nabłyszczania liści.

Należy wykonać dla niej specjalną konstrukcję do podtrzymywania długich pędów. Najładniej wygląda rozpięta na delikatnej ramce. Ładniej kwitnie, jeśli nie pozwala się korzeniom na nadmierne rozrastanie się. Dlatego też przesaza się ją tylko w dwóch pierwszych latach życia, później wystarczy tylko zmienić górną warstwę ziemi w doniczce. Wiosną należy główne pędy przyciąć o 1/3 długości.

Męczennica ta na zimę musi być wniesiona do pomieszczenia o temperaturze ok. 5°C. Jeżeli przez lato przebywa w pokoju, potrzebuje dużo świeżego powietrza, źle toleruje temp. powyżej 21°C.

W lecie należy podlewać obficie, co drugi dzień, zimą co 7-10 dni.

Pokrój

Krzewiaste pnącze o długości dochodzącej do 10 m (w swoim naturalnym środowisku). Uprawiana u nas dość łatwo osiąga długość 3m.

Kwiaty

Wyrastają pojedynczo w kątach liści. Są niebieskofioletowe, czasami zdarzają się formy o kwiatach różowych lub czerwonych. Mają średnicę 6-8 cm i bardzo oryginalną budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się 5 pręcików otaczających 1 słupek z trójdzielnym znamieniem.

Liście

Szerokosercowate, 5-7 klapowe.

Owoc

Dość duża, soczysta jagoda.

Zastosowanie

Męczennica błękitna jest rośliną ozdobną. Jest uprawiana zazwyczaj jako roślina doniczkowa, czasami również w szklarniach. Znane są liczne jej odmiany.

Męczennica błękitna

Męczennica błękitna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *