Korkowiec amurski

Korkowiec amurski (Phellodendron amurense Rupr.) jest gatunkiem drzewa z rodziny rutowatych.

Pochodzi ze wschodniej Rosji, północnych Chin, Korei, Japonii oraz Mandżurii. Drzewo to jest uprawiane jako roślina ozdobna m.in. w Polsce. Na obszarze swojego naturalnego występowania rośnie w dolinach rzek oraz w lasach liściastych i mieszanych.  Drzewo to jest bardzo wytrzymałe na mróz. Korkowiec amurski kwitnie w czerwcu. Owocuje zazwyczaj co 2 lata. Rośnie szybko i żyje do 300 lat.

Korkowiec amurskie jest drzewem o wysokości do 15 m. Ma nisko osadzoną i spłaszczoną koronę. Zaczyna owocować w wieku 5 lat. Pąki tego drzewa są małe, ukryte w nasadach ogonków liściowych. Kora korkowca jest jasnoszara, korkowa i głęboko spękana. Młode gałązki mają barwę żółtawoszarą. Ulistnienie tego drzewa jest nakrzyżległe. Liście są pierzaste. Mają one przejrzyste gruczoły na brzegu. Żółkną one jesienią. Po roztarciu pachną terpentyną. Korkowiec amurski jest rośliną dwupienną. Kwiaty tego drzewa są żółtozielone, rozdzielnopłciowe i niepozorne. Są one także zebrane w wiechy. Owocem korkowca amurskiego jest czarny pestkowiec, który zasycha po dojrzeniu. Długo utrzymuje się na drzewie (nawet do wiosny). Pestkowiec ma średnicę około 1 cm. Ma on kulisty albo gruszkowaty kształt. Zawiera 5 nasion.

Drewno korkowca amurskiego używane jest do wyrobu mebli oraz nart. Korę tego drzewa przerabia się na korek. Łyko korkowca zawiera taninę, którą stosuje się w farbiarstwie.

Korkowiec amurski

Korkowiec amurski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *