Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi ona z Ameryki Północnej. We florze Polski czasami przejściowo dziczeje z upraw (efemerofit).

Roślina ta ma około 1-1,5 m wysokości. Liście jeżówki są ciemnozielone, jajowato-lancetowate i całobrzegie. Dolne liście są grubo ząbkowane. Kwiaty tej rośliny są zebrane w koszyczek o średnicy około 10 cm. Brzeżne kwiaty języczkowe są duże i mają purpurowy kolor. Pomarańczowobrązowe są wewnętrzne kwiaty rurkowe. U odmian ozdobnych kwiaty mają także inne barwy.

W Polsce roślina ta jest całkowicie odporna na mróz (strefy mrozoodporności 3-10). Jeżówka purpurowa wymaga stanowiska w pełnym słońcu oraz żyznej gleby. Ściółkowanie jest wskazane. Po przekwitnięciu kwiatostany należy obciąć.  Roślinę tę rozmnaża się przez podział lub przez sadzonki. Jeżówka źle znosi przesadzanie.

Jest rośliną ozdobną. Doskonale nadaje się na kwiat cięty. Uprawiana jest również jako roślina rabatowa w ogrodach.

Jeżówka purpurowa jest także rośliną leczniczą. Można spotkać leki oparte na wyciągu z jeżówki purpurowej, choć ich działanie na przeziębienie podawane jest w wątpliwość.

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *