Echinokaktus Grusona

Echinokaktus Grusona może osiągnąć średnicę 1 m. Jest spokrewniony z gatunkiem Echinocactus ingens, osiągającym jeszcze większe rozmiary. Do roku 1846 w ogrodzie botanicznym Kew Garden w Anglii znajdował się okaz echinokaktusa Grusona o średnicy 3 m, ważący 2 tony. Młode egzemplarze są bardzo atrakcyjne i nadają się do uprawy w mieszkaniu. Oprócz pięknego kulistego kształtu jego ozdobą są również jasne, żółtozielone ciernie. Kwitną tylko duże, stare egzemplarze; żółte kwiaty wyrastają z wełnistych wierzchołków.

Echinokaktus Grusona
Echinokaktus Grusona

Pielęgnacja i uprawa

Podłoże i przesadzanie

Sadzimy do uniwersalnego, lekkiego, prze-znaczonego dla kaktusów podłoża. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co trzy do pięciu lat – najlepiej w zimie.

Światło i temperatura

W ciągu całego roku roślinie należy zapew?nić jasne i słoneczne stanowisko, najlepiej na parapecie okna o południowej wystawie. W okresie zimowym temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać w dzień 15°C, zaś w nocy 12°C.

Podlewanie i nawożenie

Latem, w słoneczne, upalne dni podlewamy regularnie, nie dopuszczając jednak do zatrzymywania się wody na dnie doniczki. Zimą natomiast nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. Zasilamy tylko latem, co dwa-trzy tygodnie.

Dużą popularność wśród miłośników kaktusów gatunek ten zawdzięcza w pierwszym rzędzie swemu kulistemu kształtowi i wspaniałym cierniom. W niektórych krajach, na przykład w Niemczech, nazywany jest „fotelem teściowej”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *