Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) jest gatunkiem liściastego pnącza z rodziny dławiszowatych. Występuje naturalnie w Japonii, południowo?wschodnich Chinach, Japonii, a także na Półwyspie Koreańskim. Gatunek ten został introdukowany do USA.

Roślina ta jest bujnym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym. Dorasta nawet do 10 m wysokości. Dławisz okrągłolisty ma pojedyncze, szerokoodwrotnie?jajowate liście, które są okrągławe z lekko wyciągniętym zaostrzonym wierzchołkiem. Długość liścia wynosi około 5?10 cm. Brzeg liścia tego pnącza jest karbowano?piłkowany. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj od maja do czerwca. Są one bardzo drobne i niepozorne. Skupione są nielicznie w wiechach i mają barwę białą. Owoce tego pnącza są kuliste o średnicy do 8 mm. Początkowo są one schowane w żółtych torebkach. Jesienią dojrzewają i wówczas mają kolor czerwony. Nasiona są barwy brązowej (w każdym owocu jest około 6 nasion).

Dławisz okrągłolistny uprawiany jest jako roślina ozdobna. Gatunek ten jest wysoko tolerancyjny w stosunku do gleby. Dlatego też znosi miejsca zacienione, ponadto wykazuje wysoką mrozoodporność.

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *