Dąbrówka rozłogowa jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny jasnotowatych. Występuje w stanie dzikim na terenie północnej Afryki, Azji i Europy, w tym całej Polski. Jest u nas rośliną pospolitą.
Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od maja do sierpnia. Nasiona roznoszone są przez mrówki (myrmekochoria). Roślina miododajna, duży, złocistego koloru miodnik znajduje się przy nasadzie zalążni. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, chociaż dość dobrze radzi sobie w cieniu. Rośnie w lasach liściastych, na glebach świeżych, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne. W górach występuje po regiel górny. Odporna na niską temperaturę.
Dąbrówka rozłogowa rozmnaża się jesienią, przez podział kęp. Jest w pełni mrozoodporna (strefy mrozoodporności 3-10). Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Rośnie szybko. Jest jednak bardzo ekspansywna ? tworząc rozłogi wkrótce może zagłuszyć inne rośliny. Aby do tego nie dopuścić należy systematycznie usuwać te rozłogi i nadmiar ciągle pojawiających się nowych kęp rośliny.
Odmiany:
- Alba – odmiana o białych kwiatach;
- Braunherz – liście eliptyczne o brązowo-purpurowej barwie;
- Cameleon – odmiana o ciemnozielonych liściach z czerwonymi i żółtymi przebarwieniami;
- Tricolor – odmiana o liściach brązowo-purpurowych z żółtymi przebarwieniami;
- Atropurpurea – odmiana dąbrówki rozłogowej częściowo zimozielona, o purpurowych liściach i wydłużonych, niebieskich kwiatostanach;
- Burgundy Glow – odmiana o liściach biało-purpurowych;
- Multicolor – wysokość 10?15 cm, kwiaty ciemnoniebieskie, liście z przebarwieniami;
- Variegata – wysokość 5?10 cm, kwiaty niebieskie.
Pokrój
Tworzy kępy. Ma płożące, zakorzeniające się nadziemne rozłogi, o długości do 30 cm.
Łodyga
Prosto wzniesiona, pojedyncza, zależnie od odmiany osiąga 10?20 cm wysokości. W dolnej części naga, w środkowej i górnej owłosiona, przeważnie na dwóch przeciwległych bokach. Jest czworokanciasta, zielona do czerwonawej.
Kwiaty
Zebrane w groniasty kwiatostan na szczycie łodygi, ułożone w 4?12 kwiatowe pozorne okółki. Kwiaty wyrastają z przysadek w kształcie liści, mają krótkie szypułki, dzwonkowaty i szorstko owłosiony kielich. Korona niebieskofioletowa, sporadycznie różowa lub biała, z górną wargą krótszą, dolną większą, trójklapową, zwisającą. W środku kwiatu 2 dwusilne pręciki i pojedynczy słupek z czterokomorową zalążnią i dwudzielnym znamieniem.
Liście
Zebrane w rozetę. Odwrotnie jajowate, trwałe, ogonkowe, całobrzegie lub płytko karbowane. Liście łodygowe naprzeciwległe, krótkoogonkowe. Ciemnozielone, do czerwonopurpurowych u odmian ogrodowych.
Owoce
Jajowate, pomarszczone rozłupki.
Korzeń
Krótki korzeń główny, rozgałęzione korzenie boczne.
Zastosowanie
Dąbrówka rozłogowa jest proponowana jako jedna z roślin stanowiących florę tzw. „zielonego dachu”.
Roślina lecznicza
Dawniej uznawana była za roślinę leczniczą, obecnie pod tym względem została zapomniana.
Roślina ozdobna
Nadaje się na skalniaki i jako roślina okrywowa. Dzięki swoim czerwonopurpurowym liściom ładnie komponuje się z innymi roślinami.
Roślina okrywowa
Dąbrówka rozłogowa porasta zacienione, trudno dostępne miejsca, także skarpy, przez co chroni glebę przed osuwaniem i erozją.