Czepota puszysta

Czepota puszysta (Uncaria tomentosa, Willd., DC.), która jest zwana także zwyczajowo: koci pazur jest gatunkiem pnącza należącego do rodziny marzanowatych.

Roślina ta pochodzi z północnej i zachodniej części Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów.

Czepota puszysta to duża liana, która dorasta do 30 m wysokości. Łodyga tego pnącza jest czworokanciasta (młoda omszona, starsza naga). Roślina ta liście ma sercowate do jajowatych, które są krótkoogonkowe z czerwonawym nerwem głównym oraz dwoma kolcami u nasady. Kwiaty czepoty są zebrane w główkowate kwiatostany, które wyrastają z kątów liści. Korona jest nietrwała, pomarańczowa i osiąga do 8 mm długości. Ponadto posiada cztery pręciki i jeden słupek. Owoc tej rośliny jest w formie torebki.

Czepota puszysta jest rośliną leczniczą, którą od wieków stosują plemiona indiańskie ze względu na właściwości lecznicze. Roślina ta pomaga zwiększyć odporność organizmu (obecność alkaloidów oksoindolowych, które pobudzają zwiększanie ilości fagocytów oraz wykazującą zdolność hamowania agregacji płytek krwi).

Surowcem zielarskim tej rośliny są liście, kora i korzeń. To właśnie z nich produkuje się preparaty lecznicze.

W USA i Kanadzie, gdzie szerzej przebadano substancje aktywne czepoty, pewne preparaty otrzymywane z tej rośliny są dopuszczone do handlu jako tzw. suplementy żywieniowe. W Polsce preparaty z tej rośliny nie są uznane za leki, ale występują na rynku jako suplementy diety (w herbatach ziołowych, paście do zębów oraz w kapsułkach).

Czepota puszysta

Czepota puszysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *