Słonecznik zwyczajny

Roślina roczna, dorastająca do 2,5 m wysokości. Liście szorstkie, sercowate; koszyczki kwiatowe olbrzymie (do 70 cm średnicy). Kwiaty brzeżne ? języczkowe żółte, wewnętrzne ? rurkowate, białe.

Słonecznik zwyczajny
Słonecznik zwyczajny

Właściwości lecznicze

Surowcem jest kwiat (języczkowy).

Postacie leku

Nalewka spirytusowa – świeżych kwiatów ? 5 łyżek zalać spirytusem (r/2 szklanki). Odstawić w chłodne i ciemne miejsce na dwa tygodnie. Wycisnąć. Pić 3 razy dziennie po 30 kropli rozpuszczonych w chłodnej wodzie.
Olej słonecznikowy używany jest jako tłuszcz jadalny do wyrobu, margaryny i do celów technicznych. Stosowany, również w mydlarstwie, w przemyśle włókienniczym, do wyrobu farb i lakierów; wytłoki są bardzo dobrą paszą.

Skład chemiczny i działanie

W surowcu występują karotenoidy, flawonoidy, alkohole trójterpenowe, betaina, cholina. Działa on łagodnie przeciwgorączkowo i jako lek tzw, gorzki ? pobudza apetyt.

Zastosowanie

W stanach zmniejszonego wydzielania soku żołądkowego, w chorobach przebiegających z gorączką (w przeziębieniach). Zewnętrznie korzystnie działa w krwawych wybroczynach, przy stłuczeniach, krwiakach, uszkodzeniach naskórka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *