Przyspieszanie kwiatów letnich

Największy niedobór kwiatów ciętych bywa zimą i wiosną. Uprawę niektórych kwiatów letnich można tak przyspieszyć, aby nadawały się do cięcia również w tym okresie. Oczywiście nie wszystkie gatunki nadają się do tego typu uprawy. Najczęściej przyspieszamy kwitnienie takich gatunków, jak groszek, lwia paszcza, lewkonia, nagietek i aksamitka. Ciągle prowadzone są prace nad rozszerzeniem tego asortymentu, gdyż dotychczasowy klasyczny już asortyment trochę się znudził i stale poszukiwane są nowości. Tradycje w przyspieszaniu kwiatów letnich na kwiat cięty są różne i charakterystyczne dla danego kraju. Ze względu na urozmaicenie asortymentu, stosunkowo niskie nakłady i nieskomplikowaną technologię ten rodzaj uprawy ma duże perspektywy rozwoju.

Przyspieszając uprawę lwiej paszczy (Antirrhinum) uzyskamy kwiaty cięte w styczniu, lutym, kwietniu i w maju. Nasiona siejemy w takim terminie, żeby młode rośliny przeznaczone do zakwitnięcia w zimie można było posadzić we wrześniu, a na wiosenne kwitnienie – w styczniu. Sadzimy je w szklarni w rozstawie 20 x 25 cm. Nad zagonem rozpinamy siatkę, żeby łodygi były proste. Temperatura uprawy bywa różna, podczas słonecznej pogody wynosi 10-15°C, podczas zachmurzenia 6-8°C. Temperatura może obniżyć się do 2-3°C, ale w żadnym przypadku nie może przekroczyć 15°C. Podlewamy mało, 2 razy w tygodniu, zawsze rano. Natychmiast po podlaniu szklarnię wietrzymy. Okres od wysiania do cięcia kwiatów trwa około 25 tygodni. Lwią paszczę ścinamy wówczas, gdy dolne kwiaty zaczynają się wybarwiać.

W przyspieszonej uprawie nagietka (Ccilenditlci) jaskrawożółte i pomarańczowe kwiaty będą się ukazywać od połowy listopada aż do końca lutego. Nasiona wysiewamy także w dwóch terminach, od lipca do sierpnia oraz w październiku. Po ścięciu pierwszych kwiatów najlepszej jakości roślin już nie wykorzystujemy, ponieważ następne kwiaty byłyby słabe. Nagietki po zbiorze kwiatów nisko przycinamy. W ten sposób pielęgnowane rośliny zakwitną po raz drugi w kwietniu. Nagietki mają duże wymagania co do gleby, a przede wszystkim potrzebują dostatecznej zawartości wapnia. Sadzimy je rzadko, w rozstawie 25 x 35 cm, gdyż gęstsza obsada powoduje nadmierny wzrost liści. Temperatura uprawy waha się w granicach 5-8°C, przejściowo może spaść do 1°C. Przy temperaturze ponad 10°C pomieszczenie musimy starannie wietrzyć. Jeżeli chcemy uzyskać kwiaty większych rozmiarów, należy wyłamywać boczne pędy.

Przyspieszanie groszku (Lathyrus) pod szkłem jest w niektórych krajach bardzo rozpowszechnione. Głównym powodem jest rozciągnięty w czasie termin zbioru jaskrawych, pachnących kwiatów, a to ze względu na stopniowy wysiew nasion – od stycznia aż do maja. Na zimowe kwitnienie nasiona siejemy w sierpniu, a na zbiór od kwietnia do czerwca – w styczniu. Wcześniejszego kwitnienia niż pod koniec stycznia nie da się uzyskać z powodu niewystarczającego natężenia promieniowania słonecznego. Przy tak wczesnej uprawie bardzo często opadają pąki kwiatowe. Materiał do sadzenia przygotowujemy w doniczkach. Pozostawienie nasion przez 24 godziny w wodzie przyspiesza rozwój roślin o kilka dni. Rośliny sadzimy do dobrej jakościowo, nie podlanej gleby, w rozstawie 30 x 30 cm. Nad zagonem rozpinamy kilka siatek. Temperatura uprawy powinna być wyrównana, około 10-12°C, gdyż przy dużych różnicach temperatury opadają pąki kwiatowe. Groszku nie możemy uprawiać na tym samym miejscu przez kilka lat. Z kwitnących roślin musimy usuwać wszystkie przekwitłe kwiaty, w przeciwnym razie zaczną tworzyć się strąki i kwitnienie ustanie. Kwiaty ścinamy w godzinach rannych.

Przyspieszanie lewkonii (Matthiola) staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne, przede wszystkim przy uprawie nowych odmian. Aby zbiór kwiatów nastąpił w styczniu i w lutym, nasiona wysiewamy pod koniec sierpnia i we wrześniu. Pod koniec grudnia zaś siejemy lewkonię na zbiór w kwietniu i w maju. Najodpowiedniejsze są odmiany o pojedynczej łodydze, ale przy późniejszym terminie kwitnienia można uprawiać również odmiany rozgałęziające się. Lewkonie nie tolerują przesadzania, dlatego przygotowujemy materiał sadzeniowy w doniczkach. Młode rośliny sadzi się w szklarni albo w inspekcie, przy czym temperatura uprawy powinna wahać się w granicach 6-8°C. Rośliny poza okresem kwitnienia znoszą dobrze nawet słabe przymrozki. Temperatura nie powinna przekraczać 12°C. Rośliny ścinamy, gdy kwiatostany są w pełni rozwinięte i wybarwione, ponieważ w wazonie już więcej nie rozkwitną.

Przyspieszanie aksamitek (Tagetes) jest mało znane. Efektownie kwitnące rośliny otrzymujemy w majuczerwcu, tylko w wyjątkowych przypadkach wcześniej, wiosną. Podczas uprawy aksamitki znoszą temperaturę około 18°C, a gdy pogoda jest słoneczna i stosujemy prawidłowe wietrzenie nawet do 30°C. Rośliny ścinamy, gdy mają zupełnie rozwinięte koszyczki.

Znane jest również przyspieszanie cynii. Zapewniając odpowiednią temperaturę i natężenie światła można z siewu lutowego przy uprawie na jeden pęd uzyskać od końca maja do czerwca około 50 kwiatów z 1 m2. Rośliny ścinamy, gdy mają w pełni rozwinięte i wybarwione kwiaty.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *