Petunia ogrodowa

Inna nazwa: petunia zwyczajna

Petunia ogrodowa jest  mieszańcem, który powstał ze skrzyżowania dwóch gatunków petunii: P. axillarisJass. i P. violacea Lindl. Jej dzicy przodkowie pochodzą z Ameryki Południowej. Jest pospolicie uprawiana w licznych krajach na całym świecie jako roślina ozdobna. Odmiany o zwisających pędach, uprawiane zwykle w doniczkach i skrzynkach określa się nazwą surfini.

Uprawa

Sadzonki

W amatorskiej uprawie rozmnażanie jest trudne, zwykle kupuje się gotowe sadzonki, wyhodowane przez ogrodników pod osłonami.

Światło

Wymaga bardzo dużej ilości światła, gdyż wtedy bardzo szybko zakwita ? przy jego niedoborze kwitnienie może się opóźnić nawet o cztery tygodnie.

Podłoże

Odmiany ogrodowe nie mają specjalnych wymagań co do gleby, surfinie wymagają żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

Podlewanie

Wymaga obfitego podlewania. Odmiany z grupy surfinii w zależności od pogody podlewać należy co kilka dni, lub codziennie, a w czasie upałów nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Odmiany uprawiane w glebie w ogródku nie wymagają tak częstego podlewania.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewa się do skrzynek pod koniec stycznia w szklarni do próchnicznej ziemi z domieszką torfu i piasku. Podłoże musi być wcześniej odkażone, sadzonki są bowiem bardzo wrażliwe na choroby grzybowe. Temperatura powinna podczas kiełkowania wynosić 20-22 °C, po wykiełkowaniu 15-18 °C. Gdy siewki mają 2-3 liście pikuje się je do małych doniczek. Sadzonki należy nawozić co 10 dni rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi, a przed wysadzeniem do ogródka hartować.

Nawożenie

Wymaga obfitego, częstego nawożenia rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi.

Kultywary

1. Petunia ×hybrida pendula ? mają pędy o długości powyżej 80 cm:

 • grandiflora ? kwiaty o średnicy 7-11 cm;
 • grandiflora plena ? kwiaty duże i pełne;
 • vulgaris ? kwiaty o średnicy do 7 cm;
 • grandiflora plena fimbriata ? kwiaty duże, o kwiatach pełnych z fryzowanymi brzegami;
 • superbissima plena ? kwiaty pełne, bardzo duże;
 • vulgaris plena ? odmiany o pełnych kwiatach;
 • grandiflora fimbriata ? kwiaty duże o fryzowanych brzegach płatków;
 • superbissima ? kwiaty o średnicy powyżej 7 cm, Są to odmiany tetraploidalne;
 • superbissima plena fimbriata ? kwiaty bardzo duże, pełne z fryzowanymi brzegami.

2. Petunia ×hybrida nana ? o krótkich pędach (długość poniżej 40 cm).

3. Petunia ×hybrida media ? mają pędy o długości od 40-80 cm:

 • podgrupy 1-10, mające kwiaty jak P. x hybrida pendula;
 • compacta ? o silnie rozgałęzionych pędach i kwiatach jak u P. x hybrida pendula.

Pokrój

Roślina o pokładających się, podnoszących lub zwisających pędach. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach.

Łodyga

Rozgałęziona, zwisająca, szorstko i lepko owłosiona. U niektórych odmian osiąga długość do 2 m.

Kwiaty

Kielich o działkach lancetowatych, wolnych i również lepko owłosionych. Korona kwiatu kielichowata, szeroko rozwarta, do połowy rozcięta na 5 sfałdowanych łatek., wewnątrz niej 5 pręcików i 1 słupek. U różnych odmian barwa kwiatów jest ogromnie zróżnicowana; od białej poprzez różową, czerwoną i purpurową do fioletowej. Występują także odmiany dwubarwne. Kwiaty zapylane są przez motyle nocne z rodziny zawisakowatych.

Liście

Ulistnienie nakrzyżległe, liście podłużnie jajowate, lub owalnie jajowate.

Owoc

Torebka zawierająca liczne i drobne, kuliste, jasnobrązowe nasiona.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Petunia ogrodowa jest w Polsce pospolicie uprawiana w przydomowych ogródkach na rabatach . Odmiany z grupy surfinii są uprawiane jako rośliny doniczkowe do ozdabiania balkonów, werand, altan, parapetów okiennych, pergoli, a także wewnątrz mieszkań. Ogromną zaletą petunii jest fakt, że obficie kwitnie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne: nawet po ulewnym deszczu jej kwiaty szybko się podnoszą. Okres kwitnienia ma bardzo długi ? od maja do pierwszych jesiennych przymrozków.

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *