Niecierpek balsamina i niecierpek sułtański

Niecierpek to roślina tradycyjnie kiedyś uprawiana w doniczkach na oknie, którą ostatnio również coraz częściej chcemy mieć w ogrodzie. Nazwę niecierpka uzasadnia „niecierpliwość” torebek nasiennych, które pod dotknięciem gwałtownie pękają i wyrzucają nasiona jak z procy. Rosnący u nas w lasach niecierpek pospolity, o drobnych żółtych kwiatach, w łacińskiej nazwie gatunku ma nawet określenie „nie dotykaj” (Impatiens noli-tangere).

Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina), uprawiany jest głównie w ogrodach. Jego mięsiste, grube pędy wyrastają do 60 cm. W kątach lancetowatych liści tworzą się osadzone na krótkich szypułkach, pojedyncze, półpełne lub pełne, jednobarwne lub smugowane kwiaty, o średnicy do 6 cm. Gama barw tych kwiatów jest bardzo bogata, od bieli po fiolet, z wszystkimi kolorami i odcieniami pośrednimi. Kwiaty kształtem przypominać mogą kamelie, róże lub goździki i odpowiednio do budowy nazywa się całe grupy odmian – kameliowymi, różanymi lub goździkowymi. Kwitnienie jest obfite i długotrwałe, przy sprzyjającej pogodzie rozciąga się od końca czerwca do września.

Niecierpek balsamina ten najlepiej udaje się w miejscach półcienistych, na glebie umiarkowanie wilgotnej. Doskonale rośnie nie tylko na kwietniku, lecz także w doniczkach ustawianych na oknie oraz w skrzynkach balkonowych, a niskie odmiany są również bardzo efektowne jako rośliny obwódkowe.

Nasiona należy wysiewać pod koniec marca do skrzyneczki w mieszkaniu lub w połowie kwietnia do inspektu. Siewki nie wymagają pikowania, w drugiej połowie maja sadzi się je z bryłą ziemi na miejsce stałe, w rozstawie 25-30 cm. Nasiona są dosyć duże, w 1 g jest ich około 100.

Niecierpek sułtański (Impatiens sułtani), popularna kiedyś roślina doniczkowa, szczególnie na wsi, również coraz częściej trafia do ogrodów i jest tutaj specjalnie ceniona w miejscach lekko zacienionych. Nasiona tego niecierpka jeszcze są u nas trudno dostępne, ale wiele osób przywozi je nawet z zagranicy, aby cieszyć się niestrudzonym i atrakcyjnym kwitnieniem tej rośliny przez całe lato.

Niecierpkowi sułtańskiemu sprzyja lato ciepłe i suche, bez gwałtownych deszczy, które niszczą delikatne kwiaty. Rośliny są niskie, wysokości do 30 cm, od dołu mocno rozgałęzione. Każdy pęd zakończony jest zebranymi w luźne wiechy pojedynczymi kwiatami o średnicy około 5 cm. Kwiaty mogą być różowe, pomarańczowe, lila lub czerwone w żywych odcieniach, a także białe.

Nasiona są bardzo drobne, w 1 g jest ich około 7000 sztuk. Trzeba je wysiewać już w połowie marca do szklarni, siewki sadzić do doniczek i pod koniec maja przenosić do ogrodu. Niecierpek sułtański udaje się również dobrze posadzony do gruntu, ale miejsce musi być osłonięte, chronione przed intensywnym, szczególnie południowym, słońcem i dostatecznie wilgotne. Niecierpek sułtański można też z dużą łatwością rozmnażać z sadzonek ukorzenianych w wodzie lub w lekkim, próchnicznym podłożu. Często jesienią z przekwitających roślin sporządza się sadzonki, aby kwitły jeszcze przez całą zimę w domu na oknie i na wiosnę znów rozmnaża się je wegetatywnie do uprawy w ogrodzie. Warto sobie zadać taki trud, aby potem przez całe lato cieszyć się ich kwitnieniem.

niecierpek balsamina - impatiens balsamina

Niecierpek balsamina – Impatiens balsamina


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *