Fiołek ogrodowy

Fiołek ogrodowy (Viola ×wittrockiana Gams) jest gatunkiem rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych. Roślina ta jest mieszańcem, tj. powstała w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: trójbarwnego, żółtego oraz ałtajskiego. W Polsce fiołek jest bardzo często uprawiany jako roślina ozdobna. Zdarza się, iż przejściowo dziczeje (efemerofit).

Fiołek ogrodowy jest rośliną o wysokości do 25 cm. Łodygi pokładają się lub są wzniesione, mięsiste i czterograniaste. Dolne liście są jajowatosercowate, zaś górne są podłużnie lancetowate. Kwiaty tej rośliny są niemal we wszystkich kolorach. Jest to jeden z nielicznych gatunków roślin, u których można spotkać bardzo ciemne kwiaty (prawie czarne). Kwiaty fiołka są duże (o średnicy do 12 cm). Wyrastają one pojedynczo na długich szypułkach z kątów liści. Kielich jest pięciodziałkowy. Roślina ma koronę o pięciu wolnych płatkach. Boczne płatki skierowane są do góry. Nakrywają one brzegi płatków górnych. Jeden słupek posiada główkowate i owłosione znamienie.

Fiołek ogrodowy jest rośliną ozdobną, która jest uprawiana w ogromnej liczbie odmian. Głównie wykorzystywany jest do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych oraz okien. Jest on uprawiany na kwiaty cięte.

W ziołolecznictwie napar z ziela bratka (dokładnie fiołka trójbarwnego) wykorzystuje się przy wspomaganiu leczenia przewlekłych schorzeń układu moczowego, chorób skóry na tle zaburzeń przemiany materii (trądzik, wysypki i egzemy).

Nasiona tej rośliny są wysiewane w końcu czerwca albo na początku lipca, następnie pikuje się je do rozsadnika. Na początku września albo na wiosnę następnego roku wysadza się ją na stałe miejsce. Sadzonki są raczej mrozoodporne, choć dobrze jest okryć je na zimę gałązkami drzew iglastych. Bratek nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym albo półcienistym. Kwitnie od kwietnia do końca czerwca. Należy roślinę tę usunąć po przekwitnięciu należy.

Inne nazwy: bratek ogrodowy, bratek 

Fiołek ogrodowy

Fiołek ogrodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *