Dimorfoteka zatokowa

Inna nazwa: złotokwiat

Dimorfoteka zatokowa jest  gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Afryki Południowej (Republika Południowej Afryki, Namibia, Angola).

Pokrojem przypomina nagietka, lecz jest od niego mniejsza, delikatniejsza i bardziej łamliwa.

Kwitnie od 3 dekady czerwca do września. Kwiatostany są w pełni otwarte tylko w dni słoneczne. Zamykają się w czasie pogody pochmurnej.

Dimorfoteka zatokowa lubi stanowiska słoneczne, gleby łatwo nagrzewające się i przepuszczalne. Niełupki sieje się wprost do gruntu w końcu kwietnia lub na początku maja w rozstawie 25?30cm. Warunkiem uzyskania rośliny kwitnącej w maju jest wysiew nasion w marcu-kwietniu pod osłonami, najlepiej bezpośrednio do doniczek, a następnie wysadzanie wprost do gruntu w końcu maja. Siewki przerywa się, pozostawiając rośliny w odstępach 10?15cm.

Pokrój

Roślina zielna, dorasta do wysokości 30?40 cm.

Kwiaty

Zebrane w koszyczki średnicy 3?5 cm, o różnych odcieniach barwy pomarańczowej i różowo-żółtej, czasem dwubarwne.

Liście

Jasnozielone, mięsiste, bardzo kruche. Blaszka liściowa lancetowata.

Owoc

Niełupka.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Dimorfoteka zatokowa jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Nadaje się na rabaty i do ogrodów skalnych. W Polsce ze względu na klimat często jest uprawiana w pojemnikach. Rzadziej uprawiana jest na kwiat cięty. Ścięta do bukietu i ustawiona w pomieszczeniu, w miejscu ciepłym i słonecznym, będzie miała kwiatostany otwarte.

Dimorfoteka zatokowa

Dimorfoteka zatokowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *