Aksamitka wzniesiona

Aksamitka wzniesiona jest gatunkiem rośliny z rodziny astrowatych. Inne jej nazwy: aksamitek wzniesiony, szarańcza wzniesiona, szarańcza wielkokwiatowa, tagetes wzniesiony. Pochodzi z Ameryki Środkowej i północnych obszarów Ameryki Południowej. W wielu krajach świata jest uprawiana jako ozdobna roślina ogrodowa.

Wymaga stanowisk w pełnym słońcu i żyznej oraz przepuszczalnej gleby. Rozmnaża się z nasion wysiewanych do rozsadników wczesną wiosną. Chcąc, by zakwitła wcześniej lepiej jest kupić gotowe sadzonki wyhodowane przez specjalistów pod osłonami. Rośliny mogą być atakowane przez ślimaki, a przy długotrwałych deszczach przez szarą pleśń (zapobiega się jej chemicznie, przez opryskiwanie preparatami grzybobójczymi).

Pokrój

Roślina roczna o wysokości 45-75 cm i wzniesionych, rozgałęzionych pędach.

Kwiaty

Kwiaty żółte lub pomarańczowe zebrane w duży, pojedynczo osadzony na szypułkach koszyczek kwiatowy. U typowej formy ma on średnicę do 7 cm, u odmian ozdobnych do 10 cm. Kwitnie od lata do pierwszych jesiennych przymrozków.

Liście

Liście pierzastodzielne, o ząbkowanych brzegach.

Owoc

Niełupka z łuseczkami na szczycie.

Aksamitka wzniesiona

Aksamitka wzniesiona

Jeden komentarz do “Aksamitka wzniesiona

  1. Lilka

    Moi sąsiedzi chyba hodowali te rośliny, a jeśli nie te, to jakieś podobne. Są bardzo ładne, aż człowiek ma chęć się zatrzymać i patrzeć na nie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *