Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna jest gatunkiem aksamitki. Pochodzi z Meksyku i północnych rejonów Ameryki Południowej. W wielu krajach świata jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Mocno rozkrzewiona roślina z drobnymi, mocno wyciętymi liśćmi i drobnymi, licznymi kwiatami (1,5 cm średnicy). Ma delikatniejszy pokrój od innych gatunków aksamitek. Cała roślina, podobnie, jak inne gatunki aksamitek wydziela nieprzyjemny zapach.

Aksamitka wąskolistna to roślina łatwa w uprawie. Wymaga stanowisk w pełnym słońcu i żyznej oraz przepuszczalnej gleby. Rozmnaża się z nasion wysiewanych do rozsadników wczesną wiosną. Chcąc, by zakwitła wcześniej lepiej jest kupić gotowe sadzonki wyhodowane przez specjalistów pod osłonami. Rośliny mogą być atakowane przez ślimaki, a przy długotrwałych deszczach przez szarą pleśń (zapobiega się jej chemicznie, przez opryskiwanie preparatami grzybobójczymi). Nawozić należy nawozami z niewielką ilością azotu, gdyż obfite nawożenie azotowe powoduje bujny wzrost rośliny, ale słabe jej kwitnienie.

Odmiany ozdobne

  • Ursula – złoto-pomarańczowa;
  • Gem – obficie kwitnąca o bardzo małych kwiatach;
  • Lulu – cytrynowo-żółta;
  • Ornament – czerwono-brązowa.
Aksamitka wąskolistna

Aksamitka wąskolistna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *