Sosna zwyczajna

Powszechnie znane drzewo iglaste, dorastające do około 40 metrów wysokości.
Dostarcza kilku surowców leczniczych i przemysłowych, których zbiór może być dokonywany wyłącznie z wyrębów lub drzew przeznaczonych do ścięcia. Największe znaczenie użytkowe mają pączki (szczególnie w postaci tzw. koronek) oraz wierzchołki pędów. Pączki pojedyńcze i korony można zbierać zimą, ale najlepszą porą jest wczesna wiosna. Koronę ścina się przy nasadzie. Wiosną z pączków rozwijają się młode pędy. Są one również cenionym surowcem, bogatym w witaminę C. Zbiera się młode pędy tuż pod nasadą, wybierając nie dłuższe niż 5 cm, pokryte gęsto łuseczkami i żywicą. Tak pączki, jak i wypustki (pędy) należy suszyć w pomieszczeniach ogrzewanych do temp. 35°, rozłożone cienką warstwą.
Trzecim produktem sosny do użytku leczniczego są wierzchołki tegorocznych pędów, które ścina się latem i suszy, podobnie jak poprzednie.

Sosna zwyczajna
Sosna zwyczajna

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym są pączki, pędy i wierzchołki.

Postacie leku

Syrop – 60 g zmiażdżonych pączków zalać na 1 godzinę 50 g wódki; następnie zalać 1 litrem wrzącej wody. Po 6 godzinach wsypać taką samą ilość cukru, przecedzić i gotować (w podwójnym naczyniu) aż do otrzymania syropu. Pić 4?5 łyżek dziennie.
Nalewka – 100 g świeżo zebranych pąków lub młodych pędów zalać 1 litrem białego wina. Pić 3 razy dziennie po kieliszku, po jedzeniu (w wiosennych zaburzeniach przemiany materii).
Odwar – 60 pączków lub igieł zalać 1 litrem wody; gotować (do inhalacji).

Skład chemiczny i działanie

Pączki zawierają olejek lotny, gorycz, żywicę, witaminę C, garbniki. Pędy i wierzchołki zawierają olejek lotny (pinen, limonen, octan bornylu). Pączki działają wykrztuśnie, napotnie i łagodnie moczopędnie. Pozostałe surowce ? również wykrztuśnie oraz przeciwskurczowo i antyseptycznie.

Zastosowanie

Przetwory polecane są w schorzeniach górnych dróg oddechowych (szczególnie u dzieci i u osób starszych), w tzw. chorobach przeziębieniowych. Nalewki i odwary z sosny dodawane do kąpieli są środkiem oczyszczającym skórę i odświeżającym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *