Jest to gatunek drzewa należący do rodziny ślazowatych . Mieszaniec lipy drobnolistnej z Tilia dasystyla.
Siedlisko: stanowiska słoneczne do półcienistych, odporna na mrozy, ciepłolubna, odporna na warunki miejskie, wytrzymała na upały i suszę, jednak w takich warunkach żyje krótko.
- Średnie drzewo liściaste, osiągające wysokość do 20 m. Korona początkowo stożkowata, później kopulasta, szerokości 10-12 m.Kora jasnoszara do czarniawej.
-
Kwiaty
- Po 3-7 w dość sztywnych, nagich wierzchotkach szerokości 5-9 cm, kwitną w lipcu.
Pokrój
- Ustawione skrętoległe, szerokojajowate, z wierzchu silnie błyszczące, ciemnozielone, nagie, od spodu jaśniejsze, jesienią przybierają jaskrawą jasnożółtą barwę, na zimę opadają.
Liście
- Z drewna wypala się węgiel drzewny stosowany w lecznictwie.
- Lipa krymska to drzewo miododajne.
- Jej miękkie drewno ma zastosowanie w rzeźbiarstwie i jest przydatne na wyroby tokarskie. Z drewna lipowego wykonano np. ołtarz Wita Stwoszai liczne rzeźby w kościołach. Wykonuje się z niego okleiny, zapałki, przyrządy kreślarskie, zabawki, modele i formy odlewniczne. Nie nadaje się w budownictwie na elementy zewnętrzne.
- Wykorzystuje się ją do wytwarzania preparatów kosmetycznych.
- Z jej łyka wytwarza się plecionki i maty.
- Surowiec zielarski: kwiaty wraz z podsadkami(Flos Tilia). Mają takie same własności lecznicze, jak kwiaty lipy drobnolistnej. Kwiatostan zawiera ponad 20 flawonoidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.
- Działanie: napotne, osłaniające, przeciwskurczowe, moczopędne. Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanachgorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach, jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt.
- Lipa krymska często sadzona jest w parkach, a także przy domach, drogach i alejach.
- Z nasion można otrzymywać bardzo dobry olej jadalny, jednak szybko jełczejący.
- Z kwiatostanów lipy można przyrządzać wartościową herbatę.
Zastosowanie
Roślina lecznicza
Roślina ozdobna
Kulinaria